MFÖ Ünlü Yapım Şirketine Dava Açtı

Türkiye’nin ilk yerli müzik gruplarından olan ve yaşayan efsaneler olarak kabul edilen Mazhar Alanson, Özkan Uğur ve Fuat Güner’in yer aldığı MFÖ tam 26 yıllık bir telif hakkı için dava açtı. Yıllar önce piyasaya sürdükleri ünlü albümleri Mazeretim Var Asabiyim Ben adlı eserin yaptığı satıştan kendilerinin hak ettikleri kadar maddi getiri elde edemediğini savunan grup üyeleri, bundan dolayı o dönem bu albümü yayınlayan Avrupa Müzik‘e karşı dava açtı.

MFÖ grubu yıllar önce piyasaya çıkardıkları ünlü albümleri Mazeretim Var Asabiyim Ben için ünlü müzik yapım şirketi Avrup Müzik ile davalık oldu. Yalnızca bu albüm için değil aynı zamanda Agannaga Rüşvet adlı albümleri için de hak ettikleri maddi payı alamadıklarını öne süren grup üyeleri, Avrupa Müzik aleyhine 10 bin lira maddi 15 bin lira da manevi olmak üzere toplam 25 Bin TL ‘lik tazminat davası açtı. Telif davalarının görüldüğü İstanbul Fikri Haklar Mahkemesi’nde görülen davada MFÖ grubu üyelerinin avukatı, Avrupa Müzik’in kendilerinden habersiz olarak albümlerini yayınladığını ve almaları gereken maddi getirileri alamadıklarını iddia etti. Aynı zamanda yıllarca önce yaşanmış bir olay olması sebebiyle de tüm zararın hesaplanmasını istedi.

Bu iddialar karşısında sessiz kalan Avrupa Müzik avukatı aracılığıyla MFÖ‘nün istediği tazminat talebinin reddini istedi. Mahkeme her iki tarafın avukatlarını da dinledikten sonra dosyanın bilirkişiler tarafından incelenmesine karar verdi. Dosya ilk olarak gerçekten ortada bir haksız kazanç olup olmadığına dair incelemeye tabi tutulacak. Eğer MFÖ ‘nün iddiaları doğru çıkarsa da zararın karşılanması için süre hesabı yapılacak. Bilirkişi raporu doğrultusunda da ne kadar tazminat verileceği mahkeme tarafından karara bağlanacak. Bunun yanında mahkeme iki tarafın da uzlaşma talebini reddetmesi üzerine davanın devamına karar verdi.


MFÖ Ünlü Yapım Şirketine Dava Açtı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir