Mete Özgencil – Olmalı


Sanatçı Mete Özgencil 1962 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Çocukluğunu Ayvalık’ta geçirmiştir. Lise Eğitimini İzmir Atatürk Lisesinde okumuş ve başarı bir şekilde mezun olmuştur. Üniversite sınavına giren sanatçı sınavı kazanarak Doku Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi pazarlama ve reklamcılık bölümüne başlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesinden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Resme ilgisi olan sanatçı 1993 yılına kadar sekiz kişisel ve dört seferde karma resim sergisi açmıştır. Birçok farklı dalda çalışan sanatçı Remzi Kitapevinin yayınlamış olduğu çilek serisinin kapak düzenlemelerini yapmış olup Remzi Kitapevi ile çalışmıştır. Ayrıca 1992 yapımı olan Cazibe Hanım’ın gündüz düşleri adlı filmin sanat yönetmenliğini yapmıştır.
Sanat yönetmeliğini yaptığı film olan Cazibe Hanım’ın gündüz düşleri filmi Ankara Film Festivali’nde en iyi sanat yönetmeni olmayı başararak ödülü kazanmıştır. Sanatçı yeteneklerini sadece bu yaptıkları ile sınırlamayarak Söz yazarlığı, besteci, senarist, yazarlık ve fotoğraf sanatçılığı yaparak bu alanlarda da sanat çalışmalarında bulunmuştur. Mete Özgencil – Olmalı adlı ilk solo albümünü 2001 yılında çıkarmıştır. Sanatçı bu albümü ile adını duyurmuş ve ün kazanmaya başlamıştır. Pek çok klip için yönetmenlik yapmıştır. 1995 yılında Candan Erçetin Umurumda Değil, 1996 yılında Oya Bora Yalancı Sevgilim, 1997 yılında Yaşar Gaga Konuşalım Sevişelim Kırıştıralım, 2004 yılında Hande Yener Hoş Geldiniz adlı klipleri çekmiştir. Bunun yanı sıra 2009 yılında Özgür çevik Aşk Demledim, 2010 yılında Nükhet Duru Beni Sil Beni Geç, 2011 yılında Seher Ahmetzade 3’e kadar, 2012 yılında Yavuz Bingöl Gökyüzü ve 2013 yılında Mabel Matiz Zor değil aldı şarkılara klip çekmiştir.
Sanatçı Otobiyografi şeklinde Zor Anahtarı adında ilk kitabını 2012 yılında piyasaya sürmüştür. Mete Özgencil Günümüzde sanat hayatına başarılı bir şekilde sürdürmektedir.


Mete Özgencil – Olmalı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir