Mesut Aytunca- İki Seven Deli Olmaz mı

Sanatçı Mesut Aytunca 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Üniversite okumaya ise tıp fakültesinde başlamıştır. Fakat üniversiteyi üçüncü sınıfta bırakmıştır. Gazetecilik okumak isteyen sanatçı Mesut Aytunca Gazetecilik Yüksek Okuluna başlamıştır. Ardından müziğe olan ilgisini arttıran sanatçı 1958 yılında bas gitarist olarak Gökçen Kaynatan’ın müzik gurubuna dahil olmuştur. Sanatçı müzisyen arkadaşı ile birlikte kurduğu Silüetler topluluğu ile ün kazanıp tanınmaya başlamıştır. Sanatçının dahil olduğu grup 1966 yılında Lorke adlı türküsüne rock düzenlemesi yaparak Hürriyet Gazetesinin düzenlemiş olduğu Altın Mikrofon yarışmasına katılmışlar ve yarışmayı birinci olarak tamamlamışlardır.
Sanatçı bu dönemlerde düzenlemiş olduğu türküleri rock şeklinde düzenliyordu. Sanatçı Mesut AytuncaSilüetler ile Aydın Duruga, Aziz Ahmet, Neco ve Murat Ses gibi ünlü isimlerle birlikte çalışmış ve bir uzunçalar kaydetmiştir. Pek çok kişi tarafından Türkiye’nin en başarılı gitar sanatçıları arasında gösterilmiştir. Sanatçı bir karar alarak 1968 yılında gruptan ayrılmıştır. Ardından Moğollar grubunu kurmuş ve pek çok eleman değişimi yaşanmıştır. Sonrasında 1969 yılında Silüetler grubu Eziliş ve Leb-u Lep adlı plağını piyasaya sürmüşlerdir. 1970 yılında ise Silüetler grubu tam anlamıyla dağılmıştır. Mesut Aytunca – İki Seven Deli Olmaz MI adlı ilk solo plağını piyasaya sürmüştür. Sanatçının bu plağı ilgi görmüş ve büyük beğeni toplamıştır.
Çıkışının ardından pek çok yerde sahne alarak sevenleri ile buluşmuştur. Sanatçı Bu dönemde talihsiz bir trafik kazası geçirmiştir. 1974 yılında müziği bırakma kararı almıştır. Aradan geçen bir süre sonra 1976 yılında Sanatçı Mesut Aytunca Tarlabaşı’nda bir garsiyonerde yatakta yarı çıplak bir halde ve kadın çorabıyla boğulmuş bir halde bulunmuştur. Sanatçıyı öldüren zanlı kısa bir süre içinde yakalanmıştır.


Mesut Aytunca- İki Seven Deli Olmaz mı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir