Meral Menderes – Machbeth

Meral Menderes… Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı, Türkiye de operanın var olmasını sağlayan en önemli isimlerden birisidir. İlk kadın opera sanatçısı olarak ismini sanat tarihine yazdırmış ve birbirinden büyük ve özel isimlerin elinden tutmuş ve sayısız opera sanatçısının yetişmesine vesile olmuş Soprano ses sanatçısıdır.
1933 yılında, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde dünyaya gelmiştir büyük sanatçısı. Müzik ve opera şan eğitimini Belkıs Aran’dan almıştır. Belkıs Aran da döneminin en büyük ses sanatçılarından olan bir başka sopranodur. İlk kez 1960 yılında sahne almıştır. Sahneye çıkaran kişi Aydın Gün’dür. Aydın Gün ise Türkiye’nin gördüğü sayılı tenorlardan birisidir. Meral Mernderes’in ilk sahne aldığı yer ilk operamız olan İstanbul Şehir Operası ( İstanbul Devlet Opera Balesi ) idi. Bu oyun en önemli eserlerden birisi olan Tosaca’ydı. Bu gösteriye dönemin cumhurbaşkanı Celal Bayar de seyirci olarak katılarak şereflendirmiştir.
2010’da Devlet Opera ve Balesinin 50. Yılı şerefine düzenlenen ödül töreninde sanat ödülüne layık görülmüştür Meral Menderes. Oynadığı oyunlardan en bilineni William Shakespeare’e ait bir opera eseri olan Meral Menderes Machbeth’dir. Sanata verdiği büyük katkıların ardından 2011 yılının 27 Aralığında rahmetli olmuştur. Küçükyalı Mezarlığında toprağa verilmiş, 28 Aralık 2011 de yani vefatından hemen bir gün sonra Süreyya Sahnesin de şerefine düzenlenen bir törenle onure edilmiştir. Hayatını sanata ve sanat konulu tüm bu bahsettiğimiz değerlere adamış bir isim olan sanatçının geldiğimiz bu zaman da hak ettiği değeri verdiğini düşündüğümüz zaman zaman tanık olduğumuz bu tür anma törenlerin de geçmiş zaman içinde ne kadar büyük değerlere sahip olduğumuzu bir kez daha hatırlamış oluyoruz. Sizlerde sanata ve sanatçıya önem veriyorsanız takip ediniz.


Meral Menderes – Machbeth mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir