Melahat Pars – Kimse Alamaz

Türk sanat müziği ve bestecisi olan Melahat Pars 1918 tarihinde İstanbul şehrinde doğmuştur. Babasının ismi İsmail annesinin ismi ise Zehradır. Melahat hanım müziğe ilk okulda iken başlamıştır. Ailesi ve kendisi müzik yeteneğini ilk okulda iken fark etmişlerdir. İlk yıl nota ile usul dersleri olmuştu. Bu drerslere daha çok ağırlık vermiştir. Sonrasında ise makam dersleri almıştır. Bir çok değerli müzisyenler tarafından da müzik bilgisi almıştır kendisi. Melahat Pars bin dokuz yüz otuz sekiz tarihinde Hazım adlı biri ile evlenmiştir. Eşine çok aşık olan bir kadındır. Ayrıca Melahat hanımın eşi Bitlise iş için gittiği zaman kendisi müzikten uzak kalmıştır. Eşi sonrasında Bitlisten Ankaraya atanmıştır.
Melahat hanım bin dokuz yüz kırk dört tarihinde Ankara da açılan radyo sınavına girdi. Başarılı olmuştu ve solist olarak çalışmaya başladı. İlk şarkısı bin dokuz yüz kırk sekiz tarihinde avare gönül yine sensiz hicrana doldu adlı şarkısı ile şarkı sözleri bir muhteşemdir. Bu şarkının sözlerini Melahat hanımın tanıdığı biri yazmıştır. Melahat pars bin dokuz yüz elli dört tarihinde İstanbula taşınmıştır. İstanbul radyosunda yayına katılıyordu hep. Aynı zamanda da icra heyetine üye olmuştur. Kendi bestelediği şarkısı da vardır.
Bin dokuz yüz elli dokuz yılında Melahat Pars kimse alamaz benden kalbimdeki yerini adlı şarkısının sözlerini yazdı ve besteledi. Bu şarkıyı da aynı zaman da çok güçlü yorumlamıştı. Hem de bu yazmış ve söylemiş olduğu şarkıyı eşi için yaptığı söylentileri de vardır. Melahat hanım bin dokuz yüz seksen beş tarihinde arkadaşları ile kurduğu marmara müziğinin yöneticisi olmuştur. Pek çok sanatçı da burada yetişti. Melahat pars on iki mayıs iki bin beş yılında vefat etmiştir.


Melahat Pars – Kimse Alamaz mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir