Mehmet Çapan – Düzgün Baba

Sanatçı Mehmet Çapan Tunceli iline bağlı Dersim ilçesinin Kalaycı köyünde dünyaya gelmiştir. Sanatçının çocukluk yaşlarında geçim sorunu yaşamaması ile birlikte, babasının rahatlanması ile maddi sorunlar yaşamaya başlamıştır. İlkokul 3. Sınıfa kadar Mazgirt’te okuyan sanatçı daha sonra 4 ve 5. Sınıfları Xan’da devam etmiştir. Ardından liseyi başarılı ir şekilde bitiren sanatçı üniversite okumak istemiştir. Maddi zorluklar sebebi ile bu durum kolay görülmemesi ile beraber sanatçının Fransızcası iyi olması ile Fransız Filolojisine kayıt olmuştur. Burada tutunamayan sanatçı daha sonra ilkokul öğretmenliğine geçiş yapmıştır.
Sanatçı okul hayatının yanı sıra müzik ile de ilgi duymaya başlamıştır. Mehmet Çapan, 70li yıllarda Ruhi Su tarafından kurulan Dostlar Korosu adlı grupta yer almış ve Sümeyra, Hasan Yükselir ile birlikte en önemli öğrencileri içerisinde yer almıştır. Bunun yanı sıra kendi besteleri ile de çalışmaları olmuştur. Düzgün Baba ve Daye Daye adlı türküleri ile ismini duyurmayı başarmıştır. Mehmet Çapan – Düzgün Baba adlı türküsü ile birlikte daha birçok yorumladığı türküler ile beraber ülkenin çeşitli noktalarında festival ve konserler de yer almıştır. Ruhi Su tarzında seslendirmelerine kendi yorumlarını da katması ile farklı bir tarz ile dikkat çeken sanatçı birçok kişi tarafından beğeni ile dinlenmiştir. Bu başarıları ile birlikte sanatçı Mehmet Çapan Türkiye’de Laç Deresi Destanı adlı albümünü piyasaya çıkarmıştır. Bu albüm içersinde tüm şarkılar Zazaca yer alması ile birlikte Etno Müzik tarafından çıkarılmıştır.
Sanatçı Mehmet Çapan 1986 yılında Yunanistan’a yerleşmiştir. Yaklaşık 3 yıl kadar burada hayatını sürdüren sanatçı, daha sonra Almanya’nın Stutgart kentine yerleşmiştir. Sanatçı müzik ile ilgili birçok eğitim ve çalışmalarını da burada gerçekleştirmiştir. Sanatçı başarılı müzik kariyeri ile beraber hayatını Almanya’da devam etmektedir.


Mehmet Çapan – Düzgün Baba mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir