Mazhar Alanson – Türk’üz Türkü Çığırırız

Sanatçı Mazhar Alanson 13 Şubat 1950 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Annesi Aynur babası Ferruh Alanson’dur. Sanatçının babasının müziğe gösterdiği ilgi Mazhar Alanson’unun çocuk yaşta müziği sevmesine neden olmuştur. Mazhar Alanson’un Aynur Alanson ve Ayla Alanson adında iki kız kardeşi bulunmaktadır. Mazhar Alanson’u müzikle bu kadar iç içe olmasının başlıca sebepleri ise babasının başarılı bir müzisyen olması teyzesi Neriman Esi’nin Türk operasının değerli isimlerinden biri olması ve eniştesi muammer Esi’nin sinema ve tiyatro sanatçısı olması büyük etkendir.
Sanatçı Mazhar Alanson orta öğretimini Ankara Kolejinde tamamlamıştır. Orta öğretiminin ardından babasını kaybeden sanatçı Mazhar Alanson ailesiyle birlik İstanbul’a göç etmiştir. Öğrenimine İstanbul’da devam eden sanatçı Mazhar Alanson liseyi İstanbul Maarif kolejinde tamamlamıştır. Eğitimine Ankara’da devam eden sanatçı Ankara Devlet Konservatuarı’nın Yüksek Tiyatro Bölümüne kayıt olmuştur. Yüksek tiyatrodan mezun olan Mazhar Alanson tiyatroda oyunculuk yapmıştır. Evleneceği eşi ile burada tanışan Mazhar Alanson Eda Alanson ile 1972 yılında evlenmiştir. Bu mutlu evlilikten Hilmi Alanson adında bir çocukları olmuştur. Bu dönemde 1971 yılında Mazhar Fuat Özkan adlı grubu kurdular. Mazhar Alanson – Türk’üz Türkü Çığırırız adlı albüm ile büyük bir etki yaratıp bütün ilgiyi üzerlerine çekmeyi başarmışlardır. Ardından Galip Boransu ve Ayhan Sicimoğlu’nun da gruba katılmasıyla grubun yeni adı İpucu Beşlisi olarak değişime uğramıştır.
Aynı zamanda bu grup 1974 yılında Heyecanlı adlı ilk 45liğini yayınlamıştır. Fakat ilk 45likten sonra belirli sebeplerden dolayı grup dağıldı ve Mazhar, Fuat ve Özkan olarak müzik yapmaya devam ettiler. Türkiye çapında çok sevilen bir grup haline gelen Mazhar, Fuat ve Özkan Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler vererek sevenleriyle buluşmaya devam etmiştir.


Mazhar Alanson – Türk’üz Türkü Çığırırız mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir