Maria Rita Epik Seviyorum

1 Ocak 1958 doğumlu Maria Rita Epik İzmir’li bir ses sanatçısıdır. İtalyan kökenli bir aileye mensup sanatçı müzik anlamında hayatımıza en bilinmekte olan Seviyorum şarkısı ile yerini aldı. Mira Rita Epik Seviyorum şarkısı ile kazanmış olduğu ünü 1979 senesinde yer alan Eurovision Şarkı Yarışmasına borçludur. Şarkı yarışmasında kendi bestesi olan Seviyorum şarkısını söylemesinin ardından Epik 13 şarkıyı geride bırakarak birinci seçilmiştir. Tüm ülke genelinde isminin anılması ve büyük ün sahibi olması bu yarışma sayesinde yer almaktadır. Küçük yaşlarda müzik hayatına başlayan sanatçının ilk çaldığı enstrüman ise gitar olarak bilinmektedir.
Müzik anlamında eğitim hayatımda her hangi bir girişimi sanatçının bulunmamaktadır. Ege Üniversitesi işletme fakültesinden 1979 yılında mezun olmasının ardından Eurovision yarışmasında Maria Rita Epik Seviyorum şarkısı ile birinciliği elde etti. Bunun ardından ise İsrail’de yer alan büyük yarışma için hazırlıklara başladı. Hazırlıklarında ise o dönemin hükümetinde yaşanan kriz sonrasında yarışmaya katılamadı. Sonrasında ise 1981 yılında Amerika’ya giden Epik müzik üzerine kısa bir dönem öğrenim gördü. Türkiye’ye dönüşünden sonra ise Turizm bakanlığında belirli bir süre tercüman rehberi olarak görev aldı.
Müzik ile daha fazla iç içe olmak isteyen sanatçı Yamaha uygulamalı tanıtım merkezini kurdu. Bu merkezden 1990 yılında ayrılmasının ardından ise kendi müzik okulunu açarak öğrencilerine müziği sevdirmeye adadı. Okulu içerisinde birçok ülkenin yapmış olduğu sınavları kendi okuluna ve ülkesine getirerek müziğe büyük bir katkı sağladı. Sanatçının 2000 yılında bestelemiş olduğu Thalassa’yı insanlığa ve barışa adadı. Bu bestesinden ise sanatçının her hangi bir ticari amacı olmadı. Müzik anlamında çıkmış olduğu bu yolda isim olarak anılmasa da müzik okullarında başlatmış olduğu eğitimin devamını görmekteyiz.


Maria Rita Epik Seviyorum mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir