Makbule Kaya Hadi Gari

Özellikle Ege yöresinde yer alan müziği temsil eden, ülkemizdeki usta Türk halk müziği sanatçılarından bir tanesi olarak Makbule Kaya’dan bahsedebilmek mümkündür. Makbule Kaya, 1959 senesinde Muğla’nın Milas ilçesinde dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda ilk öğrenimini yine burada, orta öğrenimini ise Aydın’da yapmıştır. 1983 senesinde de Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden de mezun olmuştur. Makbule Kaya’nın babası da müzisyen olduğu için küçük yaştan itibaren müzikle iç içe olmuş bir kimsedir. Bağlamayı çok iyi çalar. İlk popülerliğini ise Türk halk müziği kapsamında söylemiş olduğu usta sanatçıların şarkıları ile kazanmıştır ve Makbule Kaya Hadi Gari adlı albümü ile daha da piyasada isim yapmanın hazzını yaşamıştır.
Makbule Kaya Türk halk müziğindeki etkin kariyerine TRT İzmir Radyosu’nda aslen başlamıştır. TRT İzmir Radyosu’nda Türk halk müziği sanatçılığını uzun süredir yapmaya da aynı zamanda devam etmektedir. Makbule Kaya Hadi Gari adlı albümünü ise 2002 senesinde çıkartmıştır. Bu müzik albümünde oldukça etkin ve bilinen parçalar yer almaktadır. Toplamda 12 adet şarkı bu albümünde mevcuttur. Burdur, Muğla, Denizli, Kütahya gibi yörelerin şarkılarını oldukça güzel bir şive ve ses ile hayranlarına sunmaktadır. Çekirgem Uçmaz Oldu, Tellidir Aman Tellidir, Yaylalardan Ovalara, Gümbür Gümbür Çaldırcem şarkıları bu albümünde yer alan en etkili ve önemli parçalar arasında yer almaktadır.
Makbule Kaya, sadece Hadi Gari adlı albümü ile de tanınmamaktadır. Aynı zamanda TRT’den çıkmış olan Solo Albümler Serisi’nde de Makbule Kaya’nın albümü bulunmaktadır. Burada yer alan etkin Türk halk müziği başarıları sayesinde kariyerinde oldukça önemli etkisinin de bu TRT’nin bulunduğunu söyleyebilmek mümkündür. Makbule Kaya, hala TRT Radyosu’nda görev almaya devam etmektedir.


Makbule Kaya Hadi Gari mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir