Mabel Matiz – Sultan Süleyman

Gerçek adı Fatih Karaca olan Sanatçı Mabel Matiz 1982 yılında mersinde gözlerini dünyaya açmıştır. Mabel takma ismini Kumral Ada Mavi Tuna adlı romandan Tuna adlı karakterden esinlenerek almıştır. Eğitim hayatına Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulunda tamamlamıştır. Orta ve lise öğrenimini ise Erdemli Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimi İstanbul’da almak isteyen sanatçı Mabel Matiz İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul’a yerleşen sanatçı Mabel Matiz 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde tamamlayıp başarılı bir şekilde üniversite eğitimini tamamlamıştır. Ardından 2011 yılında yüksek lisans okuma kararı alan Mabel Matiz İstanbul Bilge Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmiştir. Ancak İstanbul Bilge Üniversitesindeki eğitimini 2014 yılında yarıda bırakma kararı almıştır.
Sanatçı Mabel Matiz Gençlik dönemlerinde kısa sürede olsa gitar ve şan dersleri almıştır. Almış olduğu eğitim ile ilk müzik çalışmasını yapmaya başlayan Mabel Matiz kendi şarkılarını yazarak evde Cover bir şekilde kayıtlar almaya başlamıştır. Kendine ait bir web sitesi bulunan Mabel Matiz şarkılarını anonim olarak internette yayınlamıştır. İlk albüm çalışmasını 1 yıllık çalışmanın ardından çıkarmayı başarmıştır. Bu albümü ile geniş kitlelere ulaşan Mabel Matiz artık tanınır hale gelmiştir. 2011 yılında yapmış olduğu ilk albümü yılın en iyi ilk 10 albümü arasında yerini almıştır. Mabel Matiz – Sultan Süleyman adlı şarkıyla büyük bir sürprize imza atarak 2013 yılının en çok dinlenen hit parçalarından biri olmuştur. Yüksek dinleyici kitlesine ulaşan sanatçı yurt içinde birçok şehirde turnelere çıkmıştır.
Sanatçı Mabel Matiz bu başarılarının yanı sıra 2013 ve 2014 yıllarında en çok bilet satan ve konser veren sanatçı haline gelmiştir. 2017 yılında ise annesinin adını taşıyan Maya adlı bir albüm ile sevenlerinin karşısına çıkmıştır.


Mabel Matiz – Sultan Süleyman mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir