Lale Belkıs Çilli

1938 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Lale Belkıs müzik hayatında çok önemli eserlere imza attı. Gerçek adı ve soyadı sanatçının Belkıs Durmaz olarak yer almaktadır. Eğitim hayatını o dönem yer alan Olgunlaşma Ensitüsü’de sürdüren sanatçı sanat hayatına 1953 yılında manken olarak başladı. Mankenlikte uzun bir süre podyumlarda yer alan sanatçı 1962 yılında Pekcan Koşar ile hayatlarını birleştirdi. Evliliğinin ardından tiyatro alanına yönelen sanatçı Evlilik Dolabı, Becerikli Kaynana ve Boeing Boeing gibi oyunlarda rol aldı.
Müzik hayatına ise Belkıs 1967 yılında başladı. Bu dönem içerisinde eşinden boşanan ünlü sanatçı ikinci evliliğini Ateş böceği Yalçın ile yaptı. Sanatçının ilk plağı 1972 yılında Regal plak tarafından Sunar olarak yer aldı. Sonrasında ise 1977 Kadınca, 1979 Kapıla ve Bak Bir Varmış Bir Yokmuş gibi plak eserleri takip etti. Müziğin beraberinde yeşil çam filmlerinde ise sanatçının yüzüne aşina olduk. Ün kazanmasına yardımcı olan en önemli seslendirmiş olduğu eseri ise Lale Belkıs Çilli şarkısı olarak yer aldı. Çilli Bom olarak bilinen şarkıyı 1975 yılında seslendirdi.
Televizyon ve sinema alanında Lale Belkıs Çilli şarkısının kazandırmış olduğu ün ile beraber birçok rolde yer aldı. En önemli yer aldığı sinema eserlerinden bazıları ise Çile, Bir Demet Menekşe, Dağınık Yatak ve Beyaz Melek olarak yer aldı. Müzik alanında sanatçının son eseri Neşeli Günler – Ya Hep Ya Hiç olarak 1978 yılına ait. Bunun eşliğinde sinema alanında ise sanatçının son rol aldığı sinema oyunu ise 2007 yılına ait Beyaz Melek olarak yer almaktadır. Sanatçının hayatı boyunca sadece bir dizi içerisinde rol adlığı bilinmektedir. 1993 yılında Aşk ve Gurur dizisinde bilinen sanatçının başka bir dizi içerisinde rol aldığı bilinmemektedir.


Lale Belkıs Çilli mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir