Kurtuluş Türkgüven – Duydum Evleniyormuşsun

Sanatçı Kurtuluş Türkgüven 1 Ocak 1954 yılında Mersin iline bağlı Tarsus ilçesinde dünyaya gelmiştir. Müzik ile tanışması 12 yaşında gitar ile olan sanatçı 14 yaşına geldiğinde kendi orkestrasını kurmuştur. 1970 yılında doğum yeri olan Tarsus ilçesinde çıktığı düğün salonlarında dikkatleri üzerine çekmiştir. Davet üzerine İstanbul’a gelen sanatçı ilk olarak Şişli Nis Düğün salonunda çalışmaya başlamıştır. Sanat dünyasına sıfırdan başlayan sanatçı zamanla Cem Karaca, Kurtalan Ekspres, Erkin Koray, Tanju Okan gibi birçok ünlü isim ile çalışma fırsatı bulmuştur.
Askerlik görevini Adana’da gerçekleştiren sanatçı daha sonra burada kalarak müzik hayatına burada devam etmiştir. Bu sırada yine birçok ünlü ismin çalışmalarına yardım etmiştir. Hayatını uzun süre Adana’da sürdüren sanatçı sesi ve gitarı ile hayran kitlesi oluşturmaya başlamıştır. 1983 yılında Seda Sayan yardımı ile Selahattin Sarıkaya ile tanışan sanatçı albüm çalışmaları için İstanbul’a gelmiştir. Aynı yıl içinde ilk albümü Duydum Evleniyormuşsun adı ile piyasaya çıkmıştır. Kurtuluş Türkgüven – Duydum Evleniyormuşsun büyük bir çıkış yakalamış ve albüm milyonlar satmıştır. Bu dönemde İstanbul Sokakları adlı parçası sanatçının yorumu ile uzun süre hafızalardan silinmemiştir. İstanbul’ da dört yıl çalışmasının ardından Adana’ya geri dönen sanatçı İncirlik üssünde birçok konser vermiştir.
Birçok albüm ile çalışmalarına devam eden sanatçı Sevdalı, Biricik Sevgilim, Gelsene, çok mu Gördünüz, İnan ki, Geçmiyor Geceler, Aç Kapıyı Meyhaneci, Kurtuluş, Türkülerimiz, Keskin Bıçak, Kurtuluş 2002, Aynı mahallenin Çocukları, Neredesin Sen, Yaşanmıyor ve Size Özel Enstrümental adı ile çıkarmış oldukları albümleri sevenlerinin huzuruna sunmuştur. Evli ve 3 çocuk babası sanatçı Kurtuluş Türkgüven 4 Temmuz 2009 yılında Adana’da 55 yaşında iken Pankreas kanseri hastalığı sonucu tedavi gördüğü sırada hayatını kaybetmiştir.


Kurtuluş Türkgüven – Duydum Evleniyormuşsun mp3 indir2 Yorum - “Kurtuluş Türkgüven – Duydum Evleniyormuşsun”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir