Kerem Güney – Elveda Meyhaneci

Sanatçı gerçek adı Yavuz Ökten adı ile 26 Eylül 1939 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasına yardımcı olan sanatçı henüz 6 yaşında iken terzi dükkanında babasına yardım ederek çıraklık yapmaya başlamıştır. Babasının arkadaş çevresinde yer alan müzisyenler sayesinde küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başlamıştır. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisinden mezun olmasının ardından sanatçı gazetecilik yapmaya başlamıştır. Bu süre içerisinde şiir yazmaya başlayan sanatçı 1961 yılında bir şiir kitabı yayınlamıştır. Bu kitaba Aşk Var adını vermiştir. Ardından 1962 yılında Bunaltı adlı bir dergi ile çalışmalarına devam etmiştir.
1951 yılından beri amatör olarak ilgilendiği müziğe profesyonel ilk adımıın1969 yılında atmıştır. Bu yıl içerisinde ilk 45liği Sev Desen Sevemem ki adı ile piyasaya çıkmıştır. 1969 yılında müzik hayatına adım atması ile birlikte adını değiştiren sanatçı Kerem Gibi den Kerem ve Yılmaz Güney sanatçısından Güney isimlerini alarak sahne adını Kerem Güney olarak belirlemiştir. Nokta Noktam adlı plağı ile ilk altın plak ödülünü almıştır. Sanatçının asıl patlama yapmış olduğu çalışması ise Elveda Meyhaneci olarak bilinmektedir. Kerem Güney – Elveda Meyhaneci ile büyük bir patlama yapmış ve meşhur olmuştur. Günümüz de hala bu şarkıları dillerde dolanmaktadır. Bu şarkısının yanı sıra Aldırma Gönül ve Yarım Kalan Aşk gibi şarkıları hala birçok kişi tarafından sevilerek dinlenmektedir.
Sanatçı birçok müzik çalışmalarının yanı sıra oynadığı filmlerde de etkili olmuştur. Oyunculuk kariyerine Köyün Beş Güzeli adlı filmde Kerem isimli karakteri canlandıran sanatçı daha sonra Kader Unuttu Beni adlı filmde de rol almıştır. Ardından müzik hayatına son veren sanatçı 2000li yıllarda Bodrum’a yerleşmiştir. 2012 yılında kalp yetmezliği nedeni ile Bodrum’da hayatını kaybetmiştir.


Kerem Güney – Elveda Meyhaneci mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir