Kelebekler Filmi ‘Kanatlanınca’ Kültür Bakanlığı’na Tepki Yağdı

Türk Sineması, belki de hiç olmadığı kadar güzel zamanlardan geçiyor. Son dönemlerde gerek özgün senaryolar bakımından gerekse de bütçe ve kadro kaliteleri bakımından seyircinin genelinden güzel karşılıklar alan filmleri izledik. Fakat bugün belki de çoğu izleyicinin ‘olaylardan’ önce haberdar olmadığı ve aldığı ödülle tüm Türkiye’nin göğsünü kabartan yönetmen Tolga Karaçelik ve filmi Kelebekler’den bahsedeceğiz.

Türkiye’de 1 yılda çekilen yaklaşık 100 – 120 filmden bir tanesi Kelebekler. Yönetmen Tolga Karaçelik, Gişe Memuru ve Sarmaşık filmlerinden sonra bu filmiyle de bir hayli ses getirdi. Yönetmenlik için bir hayli genç yaşta olan Karaçelik, 1981 doğumlu ve genelde filmlerinin hem senaristi hem yapımcısı hem de yönetmenliğini üstleniyor. Gişe Memuru filmi için bir süre gişe memurluğu yapan, Sarmaşık filmi bütünüyle bir gemide geçtiği için de filmi çekmeden önce uzunca seferlere çıkan bir yönetmen Tolga Karaçelik. Son çektiği yarı komedi yarı dram filmi Kelebekler’i amcasının vefatı üzerine yazmaya başlayan genç yönetmen katıldığı 18. Sundance Film Festivali’nde ‘En İyi Uluslararası’ film kategorisinde ‘Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü. Sundance Film Festivali’nin de bağımsız filmler için belki de en önemli platform olduğu düşünüldüğünde gerçekten çok büyük bir başarı yakaladı. Fakat asıl dikkat çeken Karaçelik’in filmi Kelebekler’in bu ödülü alması değil, Kültür Bakanlığı’nın filmi desteklemeye ‘layık görmemesi’ oldu. Haliyle Sundance’te Kelebekler filmi ‘Kanatlanınca’ Kültür Bakanlığı’na tepki yağdı.

Tolga Karaçelik, Kültür Bakanlığı’ndan destek göremediğini attığı tweet ile duyurdu. Önceki filmi Sarmaşık aldığı birçok ödülden ayrı olarak, Antalya Film Festivalleri’nde 4 Altın Portakal ile dönmüştü. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Nadir Sarıbacak konuşma yaparken bir televizyon kanalı sesini kısıp kameraları başka yöne çevirmişti.

Son olarak, aldığı ödüllerden sonra ülkemizde sinema salonlarına gelen film izleyiciler tarafından da beğeniyle karşılandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir