Kayahan – Yemin Ettim

Tam adı Kayahan Açar olan sanatçı 29 Mart 1949 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Daha sonra ailesi ile birlikte ailesi ile birlikte Ankara’ya taşınan sanatçının çocukluk ve gençlik yılları Ankara’da geçmiştir. Ardından İstanbul’a yerleşen sanatçı müzik çalışmalarına da burada başlamıştır. Şarkı sözü ve beste yazarlığı yaparak başlamış olduğu müzik kariyerine yazmış olduğu güzel şarkı sözlerini Nilüfer’e vermesi ile adından söz ettirmeye başlamıştır. Bununla birlikte 45lik doldurma kararı alan sanatçı 1971 yılında ilk 45liği Yosun Gözlü Sevgilim ve Bir Mektubun Var adı ile müzik dünyasına ilk adımlarını atmıştır.
İlk plağında başarıyı bulamayan sanatçı daha sonra Eurovision Şarkı yarışmaları ile şansını denemiştir. Birçok kez denemesine karşılık aradığını bulamayan sanatçı 45likleri ile de müzik kariyerine devam etmiştir. 1981 yılında ilk albümü Canım Sıkılıyor, Canım adı ile müzik marketlerinde yerini almıştır. 1989 yılında katılmış olduğu Eurovision Şarkı yarışmasında kıl payı ikinci olan sanatçı bir yıl sonra tekrar katılması ile birinciliği elde etmiştir. Ardından 1991 yılında çıkarmış olduğu Yemin Ettim albümü ile aradığı başarıyı yakalamıştır. Kayahan – Yemin Ettim adlı albümü ile satış rekorları kırarak adını ülke genelinde duyurmayı başarmıştır. Daha sonra 1992 yılında Odalar da Işıksızım adlı albümü ile başarılarına devam etmiştir.
1990 yılında yumuşak doku kanseri tanısı ile tedavi gören sanatçı kanseri yenmeyi başarmış olsa da 2005 yılında yeniden aynı hastalık ile karşı karşıya gelmiştir. Bir kez daha kanseri yenmeyi başaran sanatçı müzik çalışmalarına devam etmiştir. Fakat kanser sanatçının peşini bırakmadı ve 2014 yılında yeniden kanser hastalığına yakalanarak tedavi görmeye başlamıştır. Yaşının da ilerlemiş olması ile sanatçı hastalığa yenik düşerek 3 Nisan 2015 günü hayata gözlerini kapatmıştır.


Kayahan – Yemin Ettim mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir