Kazım Koyuncu – Karadeniz Müzikleri

Kemençe, horon gibi yöresel enstrümanlar kullanılarak yapılan bir müzik türüdür. Karadeniz şarkıları bu yöreye ait olmasanız bile insanın içine dokunan bir ezgiye dokunur. Karadeniz birçok kültüre tanıklık etmiş bu kültürler diline, danslarına ve müziklerine yansımıştır. En belirgin vebilinen türleri destanlardır. Bunun dışında Ninni, Horon, Okobalu ve bgara türleri vardır. Ağıtlar dışında genelde hareketli ritimler içerir. Kemençe, tulum, kaval ve davul gibi yöresel çalgı aletleri kullanılır. Ağırlıkla kemençe ve tulumu kullanan Karadenizliler yörelere göre farklı şekillerde yararlanmışlardır. Kemençe ve tulum ustaları genelde bu yörede yetişmektedir.
Yaşar Turna ve Ahmet Güngör 80li yıllarda kemençe ile Lazca şarkılar söyleyerek birçok plak çıkarmışlar ve yörenin türkülerinin ülke genelinde tanınmasına ilk adımları atmışlardır. Fakat Karadeniz türkülerini ülkeye tanıtan ve sevdiren şüphesiz Kazım Koyuncu’ dur. 33 yaşında kansere yakalanan başarılı sanatçı 2005 yılının haziran ayında maalesef hayatını kaybetmiştir. Vefatından kısa bir süre önce son konserini vermiştir. Fakat şarkıları hala dillerde dolanmaktadır. Karadeniz müzikleri ve Kazım Koyuncu insanların gönüllerine kazınmıştır. Karadeniz müziği ile rock müziği sentezleyerek kendine özgü bir tarz oluşturmuştur. En sevilen bazı şarkıları İşte gidiyorum, Denizde karartı var, Hey gidi Karadeniz, Divane aşık, Dido, Gelevera deresi, Asiye bunlardan sadece birkaçıdır. Karadeniz yöresi Kazım Koyuncu’ nun dışında daha birçok sanatçı yetiştirmiş ve Türk sanatına kazandırmıştır. Volkan Konak, Selçuk Balcı, Resul Dindar, Fuat Saka ve daha birçok başarılı sanatçı vardır.
Karadeniz yöresine yolu düşen herkesin Karadeniz’in her bölgesinde Karadeniz müziği ile karşılaşacaktır. Akşam yemeklerinde, yayla şenliklerinde, sohbetlerine ve eğlencelerine eşlik edecek bu müzik türü Karadeniz yöresini daha iyi tanımasını ve sevmesini sağlar.


Kazım Koyuncu – Karadeniz Müzikleri mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir