Işıl German Aşkın Kederi

Ankara’da 1953 yılında dünyaya gelen Işıl German müzik ile sürekli iç içe bir yaşam sürdürerek günümüze kadar eserlerini getirdi. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nden mezun olan sanatçı ilk kez 1972 yılında sahneye çıkarak şarkıcılık kariyerine başladı. Sahneye çıkışı ile sesinin fark edilir tınısı ile kısa bir süre içerisinde beğenileri üstüne çekti. Sesi ile hızlı bir şekilde beğeni toplayan sanatçı İstanbul’a giderek 1975 yılında ilk plağını çıkardı. İlk plağı beklentinin olmasına rağmen German 1 yıl sonrasında Aşkın Kederi adlı şarkısı ile beraber hızlı bir çıkış yakalayarak ün sahibi oldu. Işıl German Aşkın Kederi şarkısı sanatçının en önemli şarkılarından biridir. Şarkıları ve plakları ile beğeni toplayan sanatçı 1979 yılında Eurovision yarışması ellemelerine katıldı.
Müziğin beraberinde sanatçı ünü sayesinde 1981 yılında bir filmde oyunculuk ve sonrasında ise bir film ile yoluna devam etti. Sanatçının en ün sahibi olduğu yıllar ise 1970 olarak bilinmekte. Şarkılarını pop tarzında seslendirmesi ile sanatçının her yaş grubuna hitap ediyor olması ilgi çekiyordu. Şuan halen Işıl German Aşkın Kederi plağının önemli bir fiyata satılıyor olması dikkat çeken bir unsur.
Önemli sanat geçmişinin ardından Kuşadası’ndaki evinde hayatını sürdüren German 16 Temmuz 2016 yılında evinde geçirmiş olduğu kalp krizi nedeni ile hayatını kaybetti. Geçmişten bu güne sanatçının en iyi albüm ve şarkıları ise şu şekilde hafızalarda yer almaktadır;
1975 Sen Gelince – Aşk Yolu
1976 Aşkın Kederi – Baksana Bana
1977 Gelsin Aklın Başına – Biliyorum Sensin O
1978 Divane Gönlüm – Bitti Ama İz Bıraktı sanatçının akıllarda kalan bazı albüm ve şarkılarıdır. Şarkılarının çoğunda sanatçının kendi sözleri ve besteleri bulunmaktadır.


Işıl German Aşkın Kederi mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir