Hurşid Yenigün – Kaybolan Yıllar

Sanatçı Hurşid Yenigün 1951 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı küçük yaşlar da müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Babası Türk Sanat Müziği korolarının kurulmasında emeği olan sanatçı Hayri Yenigün’dür. Sanatçı müziğe ilk adımlarını ilkokul yıllarında mandolin ile birlikte atmıştır. Daha sonra gitarın popüler olması ile birlikte gitar çalmaya başlamıştır. Müzik kariyerinde kendini geliştirerek devam eden sanatçı ortaokul yıllarında grup kurması ile birlikte profesyonel müziğe başlamıştır.
Müzik eğitimlerine devam eden sanatçı Ankara Devlet Konservatuarı’nda yaklaşık bir yıl şan eğitimi almıştır. Bu dönemde birçok ünlü gece kulübü ile birlikte çalışmalar da bulunan sanatçı, bunun yanı sıra Şat Yapım Prodüksiyon firmasında aranjörlük ve müzisyen organizasyonları yapmıştır. Bu dönemde birçok sanatçı ile çalışma fırsatı bulmuştur. Çalıştığı firmanın kapanması ile birlikte sanatçı Hurşid Yenigün, Sezen Aksu ile birlikte Kaybolan Yıllar ile birlikte ülkede ilk defa gerçekleşen double albüm Serçe albümlerini yapmışlardır. Hurşid Yenigün – Kaybolan Yıllar albümü ile birlikte adından ülke genelinde bahsettirmiştir. Ardından çalışmalarına yalnız devam eden sanatçı kendi projesi olan Pop Alaturka’yı hayata geçirmiştir. Bu yıllara kadar ciddi bir ses ile söylenen fasıllar radyolar da eğlenceli ve alkışlı olarak söylenmeye başlamıştır.
Sanatçı Hurşid Yenigün yakalamış olduğu başarı ile birlikte albümlerinde de bu yolu tercih etmiş ve bu yola yönelmiştir. 1981 yılında kendi plak şirketini kuran sanatçı Gırgıriye serisine başlamıştır. Bununla beraber Türker İnanoğlu’nun çekimini yaptığı Gırgıriye serisinin jenerik müziklerini de sanatçı hazırlamıştır. Sanatçı Hurşid Yenigün kişisel olarak devam ettiği müzik hayatının yanı sıra dönemin en ünlü müzisyenlerini bir araya getirmesi ile birlikte Eski Dostlar adlı grubu ile bir ilke imza atmıştır.


Hurşid Yenigün – Kaybolan Yıllar mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir