Hümeyra – Sessiz Gemi

Tam adı Fatma Hümeyra Akbay dır . 15 Ekim 1947 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir büyük sanatçı. Şarkıcı, besteci, söz yazarı, albüm yapımcısı, oyuncu… Ömrünü sanata adamı , Türkiye nin gelmiş geçmiş en değerli sanatçılarından biridir Hümeyra. 70 li yıllardan itibaren müzisyenlik ve oyunculuk yapamış büyük sanatçı Avrupa Yakası dizisi ve Babam ve Oğlum filmiyle yeni kuşaklarca tanınır hale gelmiştir. Ardından Unutursam Fısılda filminde Ayperi karakterinin yaşlanmış halını canlandırmış ve sinemada zihinlerimize simasını kazımıştır.
Tüm bu başarılı yapımlardan önce, toyluğunu ; önce tiyatro , sonrasında televizyon ve en son da Talihle Amele adlı sinema filmiyle oyunculuğa başlayarak, atmıştır. Ferhan Şensoy un Orta Oyuncular adlı ekibiyle 1885 te İçinden Tramvay Geçen Şarkı adlı eserde rol almıştır. 1986 da Asiye Nasıl Kurtulur adlı yapımdaki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu olarak Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal Ödülüne layık görülen kişi olmuştur. 10 . İstanbul Uluslararası Sinema Tarih Buluşması nda geleneksel onur ödülü Işık Saçan Apollo ödülünü de 2007 yılında almaya hak kazanmıştır. İki evliliği bulunan dev çınar hala sanatla iç içedir.
Büyük oyunculuk kariyerinin yanında 70 li yıllarda müzisyen ve şarkıcı olarak tanınmaktaydı. Bu dönemde çok değerli eserlerin altına imza atmıştır. Kördüğüm , Otuz Beş Yaş gibi şarkıları büyük başarılar kaydederek hit olmuştur. İlerleyen dönemde başarısını daha da arttırmak üzere, popüler çizginin dışında Tutkulardan İntihar, Beyhude gibi marjinal albüm çalışmalarına imza atmıştır. Yine müzisyen yönüyle tanındığı 70 li yıllarda çıkardığı en sevilen ve en çok dinlenen şarkılardan bir tanesi şüphesiz Hümeyra-Sessiz Gemi dir. Bu şarkının en önemli özelliklerinden bir tanesi sözlerinin büyük şair Yahya Kemal tarafından yazılmış olmasıdır.


Hümeyra – Sessiz Gemi mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir