Hülya Polat Koçari

Ülkemizdeki önemli ses sanatçıları arasında yer alan Hülya Polat, aslen Karadenizlidir. Bunun haricinde Hülya Polat aynı zamanda önemli bir aktrist ve oyuncudur. Hülya Polat 1969 senesinde Rize’nin Pazar ilçesinde Melyat bölümünde dünyaya gözlerini açmıştır. Aynı zamanda şanını pek çok çalgıdaki performansı ile de almış bir sanatçıdır. Tulum, bağlama, gitar, kemençe gibi oldukça özel ve güzel çalgıları oldukça profesyonel bir şekilde kullanabilme özelliğine sahiptir. Hülya Polat’ın pek çok albümü mevcuttur. Asıl ününe başlangıcı ise 1990’lı senelere dayanmaktadır.
Hülya Polat, 1996 senesinde müzik hayatına giriş yapmıştır. Hülya Polat’ın bu senelerde müzik hayatına başlamasından önce, Karadeniz’in yine en sevilen sanatçılarını dinleyen bir kimseydi. Bu sanatçılar arasında Vinnaz Sönmez ve Erkan Ocaklı da bulunmaktadır. O dönemlerde radyoda Karadeniz müzikleriyle yayın yapan bir sanatçı kimse Karadeniz’den kadın sanatçının çıkmadığını ve Hülya Polat’ın kendine güvenen, sesi güzel bir Karadeniz sanatçısı olabileceğini duyurdu. O yayıncı ile iletişime geçmesini istedi ve Hülya Polat’ın şanı asıl olarak burada başlangıç buldu. Hülya Polat’ın bu şekilde sanatçılığa başlamasının ardından isminin duyulmasındaki önemli parçalarından bir tanesi de Koçari parçasıdır. Hülya Polat Koçari adlı Karadeniz türküsünü kendi eşsiz sesi ile söyledikten sonra, oldukça ismini duyuran bir isim oldu ve Karadeniz sanatçıları arasında yine önemli bir kimse olarak adının geçmesini sağladı.
Hülya Polat Koçari adlı parçayı seslendirdikten sonra, müzik dünyasındaki kariyerinde bir dönüm noktası yarattığını söyleyebilmek de mümkündür. Daha sonrasında da pek çok Karadeniz türküsünü güzel sesiyle sevenleriyle buluşturdu. Hem müziğe olan yetisi hem de yetenekli bir sesinin bulunması sayesinde, Karadeniz türkülerini de sevmesi ile birlikte oldukça ünlü bir ses sanatçısı olarak müzik kariyerine devam etmektedir.


Hülya Polat Koçari mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir