Hasret Gültekin – Gece İle Gündüz Arasında

Sanatçı Hasret Gültekin 1 Mayıs 1971 yılında Sivas iline bağlı İmralı ilçesinin Han köyünde dünyaya gelmiştir. Süleyman ve Hacıhanım Gültekin çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen sanatçı müziğe ilgisi küçük yaşlarda başlamıştır. Henüz 6 yaşında sanatçı bağlama çalmayı öğrenen sanatçı daha sonra kazandığı Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesini bırakarak tamamen müziğe yönelmiştir. Bu yıllarda siyasi görüşünü de açık olarak bildiren sanatçı İşçi Partisi üyeliği bulunmaktadır.
Küçük yaşlar da müzik ile ilgilenmesi ile beraber sanatçı henüz 16 yaşında ilk albümü Gün Olaydı adı ile piyasaya sürmüştür. Daha sonra Talip Özkan ile çalışmalara başlayan sanatçı kendini geliştirmeye de devam etmiştir. İkinci albümü Gece ile Gündüz Arasında ismi ile 1989 yılında müzik severlerin huzuruna sunmuştur. Hasret Gültekin – Gece ile Gündüz Arasında albümü ile beraber sanatçı sesinin yanı sıra bağlama tekniği ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Yakaladığı çıkış ile beraber sanatçı 1991 yılında Rüzgarın Kanatları adlı 3. albümünü piyasaya sürmüştür. Bu başarılarının yanı sıra sanatçı Hasret Gültekin uluslar arası festivallerde Türkiye’yi temsil etmiştir.
Son albümü ile birlikte sanatçı Yeter Gültekin ile evlenerek hayatını birleştirmiştir. Siyasi görüşü olarak bilimsel sosyalizmi benimseyen sanatçı İşçi Partisinde çalışkan görüntüsü ile dikkat çekmiştir. 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Festivali’ne katılmak adına Sivas’ta konakladığı Madımak Oteli’nin kundaklanması ile oluşan katliamda 34 kişi ile beraber hayatını kaybetmiştir. Ölümünün ardından 13 Eylül 1993 yılında Roni Hasret adı verilen bir oğlu olmuştur. Sanatçının ölümü ile birlikte Kalan Müzik tarafından Seçmeler adı ile bir toplama albümü yayınlanmıştır. Bununla birlikte sanatçının Ege’nin iki yakası adlı albümü konserlerde söylemiş olduğu şarkılar ile birlikte oluşturulmuştur.


Hasret Gültekin – Gece İle Gündüz Arasında mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir