Hamiyet Yüceses Bakmıyor Çeşm-i Siyah

Osmanlı imparatorluğunun hüküm sürdüğü yıllarda Hamiyet Yüceses İstanbul’da 20 Haziran 1916 yılında dünyaya geldi. Genç yaşlarda şarkıcılık kariyerine başlayan Yüceses ilk olarak 11 yaşında babasının işlerinin bozulması sebebi ile şarkı söylemeye başladı. Anadolu’nun birçok ilinde şarkı söyleyen Yüceses’in namı kısa bir süre içerisinde İstanbul’a kadar geldi. Çeşitli gazinolarda şarkı söylemesinin ardından 1932 yılının Temmuz ayında Mısıroğlu Baheçesi’nde yer alan ses yarışmasına katılarak Türkiye Ses Kraliçesi seçildi. Yarışmayı kazanmasının ardından ise 1933 yılında eski İstanbul radyosunda programlarda yer alarak sesini duyurdu.
İlk eşini kaybetmesinin ardından Gitti de Gelmeyiverdi şarkısı ile büyük bir öne kavuştu. Asıl önü kavuşmasına yardımcı olan şarkı ise bir istek ile meydana geldi. Cumhuriyet gazinosunda solistlik yaparken bir tıp öğrencisinin istek bir şarkısı ile ülke genelinde Hamiyet Yüceses Bakmıyır Çeşm-i Siyah şarkısı ile dillerde ezbere alındı. Söylemiş olduğu bu şarkı ise Hacı Arif bey’in yazmış olduğu bir eserdir. Bu parça ile büyük bir üne kavuşan sanatçı tip öğrencisi ile 1956 yılında bir evliliğe dönüşmüştür.
Hamiyet Yüceses Bakmıyor Çeşm-i Siyah parçası ile ün kazanmasının ardından İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyetinde göre alarak müzik ile ilgilenmeye devam etti. Ün kazanmış olduğu Çeşm-i Siyah şarkısına bir gazel daha ekleyerek 1949 yıllında okudu. Bu şarkısı ile büyük bir ilgi toplayan Yüceses satış konusunda büyük bir rekor kırdı ve halen rekor kendisinde. İstanbul Radyosu’nda 1953 yılına kadar emisyon olan sanatçı almış olduğu maaşını ise üniversite öğrencilerine bağışladı. Süriye, Lübnan, İsrail, Almanya ve ABD gibi ülkelerde konserler veren ses sanatçısı 1996 yılında Muğla Marmaris’te hayatına 10 Ağustos günü hayatına veda ederek çok önemli eserler bıraktı.


Hamiyet Yüceses Bakmıyor Çeşm-i Siyah mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir