Güneri Tecer – Dan Dan

Sanatçı 1933 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Ankara’da tamamlayan sanatçı 1957 yılında TRT nin açmış olduğu Ankara Radyosu için sınavda başarılı olarak burada çalışmaya başlamıştır. Böylelikle müzik kariyerine ilk adımını atmıştır. Uzun süre Ankara Radyosunda çalışan sanatçı birçok programda çalışmalar yapmış aynı zamanda kendini geliştirmiştir.
Sanatçı kimliğini bireysel olarak sürdüren sanatçı beste çalışmalarına başlamıştır. Birçok gazinoda sahne almaya başlayan sanatçı ilk sahne tecrübesini 1966 yılında İstanbul’da yaşamıştır. 1968 yılında o dönem popüler olan yabancı şarkıları Türkçe yorumlar ile seslendirerek albümleştiren sanatçı Bang Bang adlı besteyi Türkçe Dan Dan olarak çevirmiş ve ilk albümünü piyasaya sürmüştür. Güneri Tecer – Dan dan büyük beğeni toplamış herkesin dikkatini çekmiştir. Bu çıkışının ardından çalışmalarına hız veren sanatçı Türk müziğine birçok şarkı ile büyük katkı sağlamış yıllar boyu şarkıları birçok sanatçı tarafından tekrar seslendirilmiş, halkın diline uzun süre dolanmıştır. Bu şarkılarından bazıları Sevemez kimse seni, Dünya dönüyor, Boş vermişim dünyayı, Söyle neden kırıldın, Tövbeler tövbesi, Huysuz ve tatlı kadın, Gizli aşk, Leyla Leyla berduşum, Kabahat benimse affet sevgilim, Sevmiyorum seni artık, O ağacın altını anmaz olur muyum hiç adlı şarkıları vardır. Bunun dışında Hangi rüzgar attı seni, Ne arzu ediyor, Boş ver kadere gama gibi şarkılarını plakları ile desteklemiştir.
1960 – 1975 yılları arası radyo programlarında şarkıları çalınmış popülerliğini sürdürmüştür. Klasik Türk Müziği eserlerine kendine özgü yorumlayarak okuyan sanatçı, müzik bilgisi kadar yakışıklı ve bey efendiliği ile de birçok hayran kitlesi kazanmıştır. 1962 yılında evlenen sanatçı bu evlilikten Tolga adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. 16 Ekim 1988 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu 55 yaşında hayata gözlerini kapamıştır.


Güneri Tecer – Dan Dan mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir