Gökhan Birben Hey Gidi Karadeniz

Karadeniz’in efsanevi isimleri arasında yer alan Gökhan Birben usta bir şarkıcı, söz yazarı ve aynı zamanda bestecidir. Gökhan Birben Rize’nin Pazar ilçesinde doğmuştur. 12 yaşına kadar da doğmuş olduğu Subaşı köyünde yaşamıştır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini lisede gördükten sonra İstanbul’a geçiş yapmıştır. İşte burada da 17 senelik bir macerası bulunmaktadır. Fenerbahçe takımında 2 yıl genç takımda futbol oynadı. Daha sonrasında da radyo programları yapmaya başladı. Radyo programlarında yöresel müziklerini çok güzel söylediği için de olumlu tepkiler arasında Gökhan Birben, daha sonrasında Kazım Koyuncu ve Kemal Sahir Gürel ile ortak bir demo kayıt yaptılar
Bu demo kaydın ardından da Gökhan Birben Hey Gidi Karadeniz adlı albümünü piyasaya çıkarttı. Zaten meşhur olmasındaki en önemli noktalardan bir tanesi de bu albümüdür. Hem Karadeniz yöresi tarafından hem de Türkiye’nin dört bir yanında Gökhan Birben Hey Gidi Karadeniz adlı albümü ile gönüllere taht kurdu. Aynı zamanda bu albümün çıkmasında ve bu kadar etkili olmasında Gülbeyaz adlı dizinin de çok büyük bir etkisi vardır çünkü Gökhan Birben’in bu dizinin müziklerini yaptığı bilinmektedir. Kazım Koyuncu bu konuda Birben’e büyük yardımları dokunmuştur. Gökhan Birben bu albümünü 26 Mart 2003 senesinde çıkartmıştır.
Gökhan Birben’in Hey Gidi Karadeniz adlı albümündeki ilk parça da albüm ismini taşımaktadır. Bu parçasının yanında aynı albümde bu şarkının haricinde 11 adet şarkı daha bulunmaktadır. Dumanlı Dağlar, Gidiyorum Yayladan, Oy Oy Güzelum adlı parçaları da bu albümün en çok sevilen parçaları arasındadır. Dönemin önemli albümlerinden bir tanesi olarak incelenebilir. Bu albümünden sonra da Asa Sevdam, Bir Türkü Ömrüme, Bulutların Gözyaşı şeklindeki albümlerini çıkartmaya devam etmiştir.


Gökhan Birben Hey Gidi Karadeniz mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir