Galip Boransu – Heyecanlı

Sanatçı Galip Boransu 14 Şubat 1950 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Hayatının büyük kısmı İstanbul’da geçen sanatçının müzik hayatı henüz 6 yaşında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Piyano – solfej bölümü ile başlamıştır. Bura da geçirdiği süreçte müziğe ilgisi artmış ve çalışmalarını bu yönde gerçekleştirmiştir. İlk kez 1968 yılında Ozanlar grubu ile profesyonel olarak çalışmalara başlamıştır. Lise eğitiminde arkadaşı olan Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in grubuna dahil olan sanatçı burada Özkan Uğur ile de tanışmıştır.
Sanatçı grubu ile birlikte yapmış olduğu şarkılar TRT de yayınlanan bir bilmece yarışmasında yayınlanması ile grup adını İpucu Beşlisi olarak belirlenmiştir. Albüm çalışmaları yürüten grupta Heyecanlı ve Hop otur hop kalk adlı parçalarına klip çekmiştir. Özellikle Heyecanlı parçası Türk pop müziğinin ilk video klibi olarak tarihe geçmiştir. Galip Boransu – Heyecanlı başarıyı yakalamış ve çıkış yakalamıştır. Başarıyı bulan grup ile birçok başarılı işlere imza atılmasının ardından Ayhan Sicimoğlu’nun Avrupa’ya gitmesi ile çalışmalarına Seyyal Taner ile devam etmişlerdir. Bu sayede zamanın ünlü gazinolarında şov programları yapmışlardır.1975 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu kurmuş olduğu grupta Özkan Uğur ve Cengiz Teoman ile çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. 1978 yılında Eurovision Türkiye yarışmasına katılmışlar ve İmkansız adlı şarkıları ile derece elde etmişlerdir.
Üyesi olduğu Grup Karna zaman içerisinde çeşitli sebepler ile dağılması ile sanatçı Ferdi Özbeğen ile çalışmalara devam etmiştir. Bu sanatçının yanında piyano çalarak hayatına devam eden sanatçı bu dönemde 2 tane kaset çıkarmıştır. Kaset çıkarmasında kendisine Özdemir Erdoğan yardımcı olmuştur. 1990 yılında Turistik show sektörüne geçiş yapan sanatçı 10 yıl bu sektörde hizmet vermiştir. Sanatçı Galip Boransu 1 Şubat 2011 yılında evinde geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.


Galip Boransu – Heyecanlı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir