Fuat Saka – Yıkılır Zulmün Son Kaleleri

Sanatçı Fuat Saka 1952 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Anne tarafı Kars’tan göç eden Gürcü asıllı bir ailedir. Baba tarafı ise Batum’dan göç etmiş bir ailedir. Babasının yaylı tambur ustası olması ile birlikte sanatçı küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Bu yıllar da akordeon dersleri almıştır. Trabzon’da bulunduğu yıllar da Boztepe FM de programlar da yer almıştır. Bu programlar ile batı müziğine ilgi duymasını da sağlamıştır. Daha sonra sanatçı İstanbul’a yerleşerek burada resim dersleri almaya başlamıştır. Müziğe çalışmalarına devam eden sanatçı Edip Akbayram ve Selda Bağcan konserlerinde yer alarak küçük gösteriler yapmıştır.
Albüm çalışmaları yaptığı sıralar da siyasi sorunlardan dolayı yurt dışına çıkmıştır. Albüm çalışmalarına Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde aldığı eğitimler ile devam etmiştir. İlk albümünü 1982 yılında Yıkılır Zulmün Son Kaleleri adı ile çıkarmıştır. Fuat Saka – Yıkılır Zulmün Son Kaleleri ile adını duyuran sanatçı iyi bir çıkış yakalamıştır. Ardından bir yıl sonra Ayrılık Türküleri müzik marketlerde yer almaya başlamıştır. Kerem Gibi adlı albümü 1984 yılında piyasaya süren sanatçı daha sonra Sevdalı Türküler ve Kenardaki Ray adlı albümler takip etmiştir. Daha birçok albüm ile sevenleri ile kavuşan sanatçı ilan edilen genel af ile Türkiye’ye çağırılmış ama sanatçı dönüş yapmamıştır.
Müzik hayatını 20 yıl kadar yurt dışında sürdüren sanatçı ülkeye dönüş yapmayınca Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Sanatçının ülkeye dönüşü ancak 2000li yılların başında gerçekleştirmiştir. Birçok uluslar arası solo konser veren sanatçı Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiye’den birçok sanatçı ile çalışmıştır. Uluslar arası alanda Türk Halk müziğinin tanıtımında yardımda bulunması ile Truva Folklor Araştırmaları kurumu tarafından ödüle layık görülmüştür.


Fuat Saka – Yıkılır Zulmün Son Kaleleri mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir