Fikret Kızılok – Yağmur Olsam

Tam adı Münir Fikret Kızılok olan sanatçı 10 Kasım 1946 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına Galatasaray Lisesi’nin ilkokul bölümünde başlayana sanatçının müzik ile tanışması da yine bu yıllarda olmuştur. İlk müzik aleti olarak kendisine hediye edilen bir akerdeon olmuştur. Sınıf arkadaşlarından birinin babasından klarnet dersleri alan sanatçı daha sonra gitar öğrenmiştir. En büyük destekçileri aynı okuldan üst sınıflar da okuyan Barış Manço ve Timur Selçuk olmuştur.
1964 yılında profesyonel olarak ilk müziğe adımını atan sanatçı Cahit Oben 4 adlı grubu kurarak Çatı Gece Kulübünde sahne almaya başlamışlardır. Bu dönemde bu grup ile iki plak doldurmuşlardır. Ardından Cahit Oben’in gruptan ayrılması ile Fikret Kızılok ve üç Veliaht olarak devam eden grup bir plak daha yayınlamıştır. Daha sonra müziğe bir süre ara vermiştir. Bu süreçte eğitimine dişçilik bölümünde devam eden sanatçı müzikten kopamayacağı anlaması üzerine geri dönüş yapmıştır. İlk solo çalışması ile beklentileri karşılayamayan sanatçı bu dönemde Barış Manço ile çalışmalar yapmış ve Barış Manço’nun eşi ile aşk yaşaması sonucu yollarını ayırmışlardır. Daha sonra Aşık Veysel’in yazdığı Yumma Gözüm Kör Gibi ve Yağmur Olsam adlı şarkılara plak yaparak çıkış yakalamıştır. Fikret Kızılok – Yağmur Olsam sanatçının kariyerinde çıkış noktası olarak yer almış daha sonra birçok çalışma ile ülkenin uzun süre müzik listelerinde ilk sıra da yer almıştır.
Hayatı boyunca birçok ödüle layık görülen sanatçı çok sayı da konser ile sevenleri ile buluşmuştur. Müziğe bir dönem ara veren sanatçı ardından müziğe geri dönmüş olsa da eskisi kadar sık çalışmalar da bulunmamıştır. 22 Eylül 2001 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.


Fikret Kızılok – Yağmur Olsam mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir