Feryal Başel Unuttuğumu Sandığım Anda

1975 yılında Ankara da dünyaya gelen Feryal Başel, Ankara Gazi Üniversitesinde Gazetecilik Bölümü mezunu olmuş ve hemen ardından Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Koro Bölümüne başlayarak burada 3 yıl eğitim almıştır. Tenor Savaşeri Kolat ile birlikte 1993 yılından itibaren ses eğitimi çalışmaları yapmakta olup, 1996 – 1999 yılları arasında Genç Pop diye hatırlanan ve TRT de yayınlanan proğramı hazırladı ve bizzat sundu. Bu TV proğramının orkestrasının da ayrıca şarkıcılığını yaptı.
1999 yılının mart 12 sinde Ankara da düzenlenmiş olan Eurovision Şarkı Yarışmasına “Unuttuğumu Sandığım Anda” isimli eserle katılmış olup, bu eser Feryal Başel’e Tuba Önel’in Dön Artık isimli eseri ardından ikinciliği getirmiştir. Yine aynı yıl Hollanda da Emmen Şehrinde düzenlenen bir başka yarışma olan OGAE İkinci Şans Şarkı Yarışmasın da Unuttuğumu Sandığım Anda isimli eser ile Türkiye’nin temsilcisi olmuş ve 16 ülkeyi ardında bırakmak suretiyle 164 puanı alarak birincilik elde etmiştir.
2000 yılının Şubat 18’in de Son Defa ve Sana isimli eserler ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerine katılmış ve bu iki eser ile yarışmıştır. Oysa isimli eser ile 2001 de 3. lüğü almıştır. 2009 yılı Eurovision Şarkı Yarışmasında 6 kişilik Jüriden biri olarak ayrıca görev almış ve jürilik yapmıştır. Feryal Başel Unuttuğumu Sandığım Anda adlı eser ile Türk halkının unutmayacağı başarılı bir ses olarak hafızlara ve kalplere kazınmıştır. Halen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu içinde ses sanatçısı olarak görev yapmakta olup, müzik konulu çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Yurt dışında eşitli organizasyonlar da ayrıca rol almaya devam etmektedir.


Feryal Başel Unuttuğumu Sandığım Anda mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir