Ferman Akgül – Manga

Tam adı İbrahim Ferman Akgül 25 Aralık 1979 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Ankara Anadolu lisesinde eğitim aldığı süre içerisinde klasik gitar çalarak başladığı müzik hayatının öncesinde küçük yaşlarda ailesinin aldığı piyano ile öncülük etmiştir. 1998 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile eğitimine devam eden sanatçı bu sürede çeşitli gruplar ile solistlik çalışması yapmıştır. Böylelikle profesyonel olarak ilk adımlarını bu sürede yapmıştır. Son olarak Seven adlı grup ile çalışan sanatçı ardından uzun bir süre müziğe ara vermiştir.
Müziğe ara vermesinin ardından Özgür isimli arkadaşının daveti üzerine henüz yeni kurulmuş ve adı bile belli olmayan bir grup ile çalışmalara başlamıştır. Daha sonra bu gruba Manga adını vermişlerdir. Grup ile birlikte albüm çalışmaları için İstanbul’a gelen sanatçı 2004 yılında ilk albümü Manga adı ile piyasaya sürmüşlerdir. Ferman Akgül – Manga Türk Rock tarihinin en başarılı ve en çok satan albümleri arasında yer almıştır. Çok sayıda dinleyici kitlesi tarafından sevilerek takip edilen parçaları bünyesinde bulundurmuştur. Bu albüm ile Altın Plak dahil birçok ödüller kazanmışlardır. 2005 ve 2009 yılları arasında Türkiye ve Avrupa2da grubu ile birlikte turnelere çıkmıştır. 2006 yılında Bir Kadın Çizeceksin adlı çalışması FIFA 06 soundtrack’inde kullanılmıştır.
Sanatçı Bettina Kuperman ile evlenerek Aaron Akgül adında çocukları vardır. Sanatçı müzik çalışmalarının yanında kitap yazarak ta sanat çalışmalarına devam etmiştir. 2016 yılında Osmanlı Cadısı Tırnova adlı kitabı yayınlanmıştır. Bu kitap sanatçının ilk çalışması olarak yer almaktadır. Akortsuz düşünceler adlı köşe yazılarına Vatan Gazetesinde devam eden sanatçı başarılı müzik kariyerine beraber ulaşmış oldukları başarılar ile birlikte adını duyurdukları Manga grubu ile hala devam etmektedir.


Ferman Akgül – Manga mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir