Ferhat Tunç – Kızılırmak

Sanatçı Ferhat Tunç 1964 yılında Tunceli’de dünyaya gözlerini açmıştır. Müziği küçük yaşlarda sevmiştir. Lise Eğitimini 1979 yılında bitirdikten sonra Almanya’ya Taşınmıştır. Almanya’ya taşınmasının ardından Mainz Üniversitesi’ne bağlı olan bir müzik okulunda eğitim hayatına devam etmiştir.
Eğitimi kısa süren sanatçı bu süre zarfında ilk albümünü çıkarmıştır. Ferhat Tunç – Kızılırmak adlı albümü sanatçının çıkış yapmasını ve büyük beğeni kazanmasını sağlamıştır. Sanatçı Ferhat Tunç bu çıkışın ardından pek çok konser vermiş ve sevenleri ile buluşmaya devam etmiştir. Bir süre sonra Tekrar Türkiye’den Almanya’ya gidip Orhan Temur ile çalışarak Bu Yürek Bu Sevda Var İken adlı albümünü çıkarmışlardır. İkinci albümden sonra 1985 yılında Türkiye’ye Dönmüştür. Türkiye’de yapmış olduğu ilk albüm Vurgunum Hasretine adlı albümü olmuştur. Fakat bu albüm yüzünden toplumsal muhalefetin içinde yer almıştır. Sanatçı Ferhat Tunç ayrıca yazarlıkta yapmış bulunmaktadır. Konserleri genellikle Miting havasında geçmiştir. Tanındıkça albümleri çok satan sanatçı muhalefetinde gözdesi olmuştur. Bunların bedelini davalar, gözaltılar, yıllar süren konser yasağı ve mahkemelerle tek tek ödemiştir. Sanatçı Ferhat Tunç bu süreçte pek çok albüm çıkarmaya devam etti ve bu albümlerin bir kaçını hatırlamak gerekirse 1987 yılında Ay Işığı Bir Yana, 1989 yılında Munzur Dağlarında, 1990 yılında Yaşamak Direnmektir, 1994 yılında Özlemin Dağ Rüzgarı, 1996 yılında Bu Yürek Bu Sevda Var İken Türkiye, 2000 yılında Her Mevsim Bahardır, 2005 yılında Seni Sevmek Bir Hayaldir ve 2010 yılında Listen Tothebanned adlı albümlerini çıkarmıştır.
Sanatçı Ferhat Tunç 2011 yılında Bağımsız olarak BDP’nin desteği ile milletvekilliğine adaylığını koymuş fakat başarılı bir sonuç elde edememiştir. Ferhat Tunç günümüzde sanat yaşantısına başarılı bir şekilde devam etmektedir.


Ferhat Tunç – Kızılırmak mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir