Ferdi Tayfur – Huzurum Kalmadı

Tam adı Ferdi Tayfur Turanbayburt olan ünlü sanatçı 15 Kasım 1945 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Babası Cumali Bey’in adını aldığı ünlü dublaj sanatçısına hayran olması ile bu ismi sanatçıya vermiştir. Babası eğitim alması konusunda sanatçıya yardımcı olsa da babasının öldürülmesi ile eğitim hayatı son bulmuş ve yoksul ve trajik bir hayat sürmüştür. Daha çocuk yaşlarda üvey babası tarafından şekerci dükkanında çıraklık yapmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra ailesine yardımcı olmak için düğünlerde şarkı söylemeye başlamıştır. Katıldığı Adana Radyosu yarışmasında 2. Olarak tamamlamış ve başarılı sayılmamıştır. Ardından üvey babasının engellemelerine rağmen İstanbul’a gelerek bir gazinoda iş bulmuştur.
Müzik hayatına profesyonel olarak ilk adımlarını atan sanatçı Leyla adlı ilk plağını doldurur. Ardından 1968 yılında Seda Plak ile anlaşan sanatçı beklenen ilgiyi göremeyince tekrar Adana’ya dönerek çiftlik işleri ile ilgilenir. Bunun yanı sıra müzik ile de bağını koparmayan sanatçı 3 yıl aradan sonra Huzurum Kalmadı adlı plağı piyasaya sürmüştür. Ferdi Tayfur – Huzurum Kalmadı ile sanatçı büyük bir başarının ilk adımlarını atmış olur. Ardından çıkardığı Kır Çiçekleri ve Bana Gerçekleri Söyle adlı çalışmaları ile artık herkes sanatçının başarısını kabul etmiştir. Bunların ardından Elenor Plak ile anlaşan sanatçı Bırak Şu Gurbeti ve Çeşme adlı şarkısı ile adını duyurmayı başarmıştır.
Türk Müzik hayatına sayısız eser ile katkı sağlayan sanatçı zaman içerisinde Ferdi Baba olarak anılmaya başlamıştır. Birçok konserler ile sevenleri ile buluşan sanatçının Gülhane Parkında vermiş olduğu açık hava konserine 200,000 kişi katılım yaparak sanatçıyı dinlemeye gelmiştir. Zeliha Hanım ve sinema sanatçısı Necla Nazır ile olan evliliklerinden toplam 4 tane çocuğu olmuştur. Şu an ilk boşandığı Zeliha Hanım ile yeniden evlenerek hayatına devam etmektedir.


Ferdi Tayfur – Huzurum Kalmadı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir