Ferdi Özbeğen – Mutluluklar

Sanatçı Ferdi Özbeğen 17 Ağustos 1941 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Annesi Ankaralı Katolik bir Ermeni aileden gelen Anita ve babası Girit göçmeni Hasan Özbeğen’dir. İkisinin de ikinci evliliğinden dünyaya gelen sanatçı 11 yaşında özel olarak müzik öğrenimine başlamıştır. 1960 yılında İzmir Kolejini bitirmesinin ardından İstanbul İktisat Fakültesinde eğitime başlamıştır. 1963 yılında babasını kaybeden sanatçı eğitimini yarı da bırakmak zorunda kalmıştır. Bu andan itibaren sanatçı ilgi alanını müzik olarak belirlemiştir. 1965 yılında Hürriyet Gazetesi Altın Mikrofon yarışmasına Kes Kes ve Sandığımı açamadım şarkıları ile yarışmıştır.
1977 yılında ilk uzunçaları Ferdi Özbeğen’le 45 Dakika ismi ile çıkarmıştır. Büyük bir satış rakamına ulaşması ile 1978 yılında Ferdi Özbeğen’le Sohbet 1979 yılında Teşekkürler ve 1980 yılında Mutluluklar albümleri ile müzik severler ile buluşmuştur. Ferdi Özbeğen – Mutluluklar ile Platin Plak ve Altın Piyano ödüllerini kazanmıştır. Bu yıllarda geniş hayran kitlesine ulaşan sanatçı yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu dönem ile birlikte birçok albüm çalışmaları yapan sanatçı uzun yıllar tüm ülkede severek dinlenmiş ve büyük bir hayran kitlesi ile çalışmalar da bulunmuştur. Nice Yıllara, Yaşadıkça, Bir Sır Gibi, Seviyorum Delicesine bu albüm çalışmalarından birkaçı ve ilgi görenleri arasında yer almaktadır. 1984 yılında dönemin en sevilen 11 şarkısı ile seslendirdiği Sizin Seçtiklerinizle adlı albümü sanatçının en çok satan albümü olarak bilinmektedir.
Sanatçı 80li yıllarda ve 90lı yılların başında alaturka tarzı ile çıkardığı albümlere daha sonra yeni müzik türleri ile devam etmiş ve yavaş yavaş inzivaya çekilmiştir. 2001 yılında yakalandığı prostat kanserine 2013 yılında yenik düşerek tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunduğu yoğun bakımda hayatını kaybetmiştir.


Ferdi Özbeğen – Mutluluklar mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir