Fedon Senin İçin

Fedon ses sanatçılığı yapan usta Türk şarkıcılar arasında yer almaktadır ve aynı zamanda da taverna müziği yorumcusu olarak da ismi geçmektedir. Fedon, yaşam öyküsüne bakıldığında oldukça usta bir isim olduğu görülebilmektedir. 19 Ağustos 1946 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda babası Rum ve annesi de Ermeni’dir. Fedon 1962 yılında Zoğrafyon Rum Lisesi’nde öğrenim görürken bu öğrenimini yarıda bırakmıştır. Ardından da 1962 ve 1972 seneleri arasında sinema sektöründe işlere girmiştir. 1987 yılında ise asıl ününün kavuştuğu seneler diyebilmek mümkündür. Çünkü bu tarihte Zorba Taverna’yı açmıştır. Bu tavernanın açılmasının ardından da 1991 senesinde şarkı söylemeye başlamıştır ve aynı zamanda TRT’de Yunanca şarkı söyleyen de ilk kişi unvanına sahiptir. Ekstra bir bilgi olarak da dedesinin (Kleanti Kalyoncu) Çanakkale Savaşı’nda yaşamını yitirdiği de tarihteki bilgiler arasındadır.
Fedon Senin İçin adlı albümü ile ilk olarak piyasaya ismini yazdırmıştır. Bu albümünü 12 Aralık 1991 senesinde yani tavernasını kurduktan yaklaşık 4 sene sonra çıkarmıştır. Zaten bu albümü çıkarmasında özellikle taverna açması ve burada pişmesinin çok büyük bir etkisi bulunmaktadır. Fedon Senin İçin adlı albümü piyasanın taverna müzik severleri tarafından oldukça beğeniyle karşılanmıştır. Fedon bu ilginin hemen ardından 1 sene sonra 1992 senesinin Ekim aynıda Aşığınım adlı albümünü çıkarmıştır. Bunun haricinde 1994 senesinde Nerdesin, 1997 senesinde Bir Kadın Var, 14 Nisan 2000 senesinde de toplama albüm olarak geçen Sevdiklerimizle adlı albümünü çıkarmıştır.
Fedon’un müzik videoları da meşhurdur. Müzik videolarının bulunduğu albümler ise Aşığınım ve Nerdesin albümleridir. Şu an hala yaşamına devam eden 72 yaşındaki usta taverna müziği ses sanatçısı, 1991 senesinden bu yana akıllarda hafızalara kazınmış bir isim olarak piyasada yer almaktadır.


Fedon Senin İçin mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir