Esin Engin – Bana Ellerini Ver

Sanatçı Esin Engin 17 Mayıs 1945 yılında Kırım tatarı asıllı bir ailenin oğlu olarak hayata gözlerini açmıştır. Çok küçük yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başlayan sanatçı öncelikle ud ve kanun ile birlikte Klasik Türk Müziği eğitimi almıştır. Lise eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’ne giden sanatçı burada da piyano ve batı müziği eğitiminin yanı sıra armoni ve kompozisyon dersleri de görmüştür. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulunu ve İstanbul Belediye Konservatuarı Şan bölümünü bitirmiştir. Ardından profesyonel olarak müzik hayatına başlayan sanatçı dönemin önemli orkestralarında müzisyen ve solist olarak çalışmıştır.
Profesyonel sanat çalışmaları ile birlikte albüm çalışmaları da yürüten sanatçı ilk 45lik çalışmasını 1968 yılında çıkarmıştır. Dök Zülfünü Meydana Gel ve Tango isimli 45lik ile müzik marketlerde yerini alan sanatçının 1973 yılında çıkarmış olduğu Bana Ellerini Ver ve Gözlerin Deniz adlı 45likleri ile ülkenin en çok satan 45likleri arasında yer almış ve görmüş olduğu ilgi ile satış rekorları kırmıştır. Esin Ergin – Bana Ellerini Ver büyük bir başarı yakalamış ve sanatçı adını tüm ülkede duyurmuştur. Daha sonra çıkarmış olduğu Modern Oyun Havaları ile geleneksel müziğimizi aslına zarar vermeden armonize düzenlemeleri ile tekrar gündeme getirmiştir. Bu albüm yurtdışına ihraç edilerek müziğimizin tanıtılmasında büyük rol oynamıştır.
Sanatçı albüm çalışmalarının dışında birçok tiyatro ve film müzikleri ile de katkı sağlamıştır. Hisseli Harikalar Kumpanyası, Lüküs Hayat gibi müzikallerde müzik yönetmenliği yapmıştır. Bunların dışında Kanlı Nigar, Fermanlı Deli Hazretleri, Deli Eder İnsanı Bu Dünya gibi birçok müzikalin yanı sıra Aile Şerefi, Gazeteciden Dost, İstanbul’un Gözleri Mahmur ve Müfettiş adlı tiyatro oyunlarını bestelemiştir. 1997 yılında yakalanmış olduğu kansere yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.


Esin Engin – Bana Ellerini Ver mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir