Esin Afşar Kara Toprak

1936 yılında İtalya Bari de doğan Esin Afşar yaşamının her anını sanata adamış bir sanatçı olarak tanınmış ve böyle de hatırlanmaktadır. Şarkıcı, çevirmen, yazar ve oyuncu kimlikleri ile başarıdan başarılara koşmuş Afşar Ankara Devlet tiyatrosu piyano bölümünden mezun olarak resmi sanat yaşamına başlamıştır. Eğitimi sırasında ünlü üstatlardan olan Madan Hidalgo ve Madam Böhm gibi isimlerden ses ve şan dersleri alan Afşar daha çok küçük yaşlardan itibaren sanat yaşamına yön vermeye başlamış bir sanatçı olarak tanınmıştır.
1940 yılında piyanist olarak katıldığı Devlet Konservatuarında Muhsin Ertuğrul desteği ile 12 yıl boyunca oyuncu olarak görev almıştır. Ankara Meydan Sahnesinde konuk oyuncu olarak bulunduğu zamanlarda tekrar müziğe yönelen Afşar o dönemin popüler müziği aranjman ile Türk hafif müziği alanında çalıştı ve ardından Ruhi Su ile tanışarak çağdaş folk müziği alanında çalışmalar yaparak bu alanda da söz sahipliği yaptı.
Sivil Toplum Kuruluşlarında bizzat sorumluluk alan Afşar, sanatçı Kerim Afşar ile evlenip ayrılmıştır. Babası Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’dur. Eski eşi Kerim Afar’dan dünyaya gelmiş olan Pınar isimli kızı, ikinci eşinden dünyaya gelmiş olan Aydıncan isimli bir oğlu ve torunları vardır. Hayatı boyunca sanat alanında çok fazla emek vermiş çok değerli bir kimlik olan Afşar 1970 yılına tekabül eden bir 45 lik çıkarmış olan Esin Afşar Kara Toprak adlı bu eser ve diğer pe çok eserler ile akıllarda ve kalplerde yer etmiş bir sanatçıdır. Anılar yanıltır mı? kitabı, kelaynaklar isimli rol aldığı oyunu, ETV de yayınlanan Onlar Hep Genç adlı TV proğramı gibi başarılara ayrıca imza atmış, 14 Kasım 2011 de vefat etmiştir.


Esin Afşar Kara Toprak mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir