Ersen Dinleten – Ak Güvercin

Tam adı Mehmet Ersen Dinleten olan sanatçı 1950 yılında İstanbul iline bağlı fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Karadenizli olan sanatçının babası Selanik göçmenidir. Sanatçının müzik ile ilk tanışması müzik öğretmeni tarafından almış olduğu mandolin dersleri ile başlamıştır. Daha sonra gitarın ülkemize girmesi ve yaygınlaşması ile gitar eğitimi de almıştır. Daha sonra keman ve şan dersleri ile kendisini müzik üzerinde geliştirmeye devam etmiştir. Bu eğitim sürecinin ardından sanatçı gazino ve düğünlerde sahne almaya başlamıştır. Birçok orkestra ile çalışmalar da bulunan sanatçı en ünlüleri olarak Milli orkestra ve Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ile çalışmıştır.
İzmir Fuarında ki Numune Gazinosu’nda Cem Karaca ve Moğollar grubu ile tanışan sanatçı bu kişilerin yardımı ile albüm çalışmalarına başlamıştır. 1969 yılında ilk 45liği olan Olvido ve Ak güvercin adı ile çıkarmıştır. Ersen Dinleten – Ak Güvercin Türkofon tarafından piyasaya sürülmüş ve büyük bir başarıya imza atmıştır. Ardından sanatçı Sevmek Günah mı ve Tek Kadın adlı 45likler ile çalışmalarına devam etmiştir. Başarılı müzik hayatının ilk adımları olan bu çıkışın ardından sanatçı birçok albüm çalışmaları ile müzik hayatına devam etmiştir. Daha sonra Moğollar grubu ile çalışmalara başlayan sanatçı bir süre bu grup ile çalışmasından sonra Cem Karaca’nın Kardaşlar grubundan Moğollar Grubuna gelmesi ile birlikte Ersen Dinleten’ de Moğollar grubundan ayrılarak Kardaşlar grubuna geçmiştir.
Müzik tarihinde eşin rastlanmayacak olan bu takas ile birlikte Kardaşlar grubunun adı Ersen ve Dadaşlar olarak değiştirilmiştir. Zeki Müren ile çalışmalar yürüten grup orkestrasında yer almıştır. Sergilemiş oldukları başarılı performansı ile sanatçı ve grup Zeki Müren tarafından iltifatlarını kazanmıştır. 80li yılların unutulmaz şarkısı Can Tertip 2015 yapımı Can Tertip adlı sinema filminde kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir