Erol Evgin – İşte Öyle Bir Şey

Sanatçı Erol Evgin 16 Nisan 1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatı İstanbul’da geçen sanatçının lise eğitimi İstanbul Erkek Lisesinde tamamlamasının ardından Mimar Sinan Üniversitesini kazanarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yüksek Mimarlık Bölümünde eğitimini devam ettirmiş ve burada eğitimini tamamlamıştır. Eğitim hayatını tamamlaması ile birlikte müzik çalışmalarına başlayan sanatçı uzun süren çalışmalar sonucu ilk plağını bu yıllarda doldurmuştur. Sen ve Eski Günler adı ile yayınlamış olduğu 45lik ile profesyonel müzik hayatı başlamış bulunmaktadır.
Müzik hayatına adım attığı ilk yıllarda başarı yakalayamayan sanatçı daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile çalışmaya başlamıştır. Uzun çalışmalar sonucunda 1975 yılında İşte Öyle Bir Şey adı ile 45’lik plak çıkarmıştır. Erkin Koray – İşte Öyle Bir Şey büyük bir yankı uyandırmış ve birçok kişi tarafından sevilerek dinlenmiştir. İşte Öyle Bir Şey Altın Plak Ödülünü kazanmıştır. Bu başarı ile birlikte sanatçı Sevdan olmasa, Birde Bana Sor, içimdeki Fırtına, Etme Eyleme, Söyle Canım, Deli Divane, Hep Böyle Kal adlı 45likler ile çalışmalarına devam etmiştir. Bu 45likler içerisinde, Söyle Canım adlı plağı ile de Altın Plak ödülünü tekrar kazanmıştır. Bu çalışmaların ardından albüm çalışmalarına ara veren sanatçı 1997 yılında çıkarmış olduğu Sen Unutulacak Kadın mısın adlı albümü ile vermiş olduğu araya son vermiştir.
Yüksek mimar Emel Evgin ile evli olan sanatçının bu evlilikten iki çocuğu olmuştur. Bir dönem eğitim almış olduğu Mimar Sinan Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalışan sanatçı daha sonra eşi ile birlikte mimarlık bürosu açmıştır. Bunun dışında sanatçı Popüler Müzik Sanatı Vakfı kurucusu olarak yaklaşık 3 yıl kadar yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir