Erkut Taçkın – Mühür Gözlüm

Sanatçı Erkut Taçkın 7 Eylül 1942 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Denizci bir yüzbaşının oğlu olarak dünyaya gelen sanatçı disiplin içerisinde bir çocukluk geçirmiştir. İlk ve ortaokul eğitimini tamamlamasının ardından 1955 yılında Deniz Harp Okulu ve Lisesi ile birlikte Genç Denizciler adında bir orkestraya katılarak müzik hayatına ilk adımlarını atmıştır. Genç Denizciler Somer Soyata Orkestrası olarak da bilinmektedir. Sanatçı bunun dışında silahlı kuvvetler yüzme şampiyonu olmuştur. Lise yıllarında yer almış olduğu orkestra Rock’n Roll çalan ilk müzik topluluğu olmakla birlikte tarihe geçmiştir.
İlk sahne deneyimini lise yıllarında alan sanatçı okul dışında da sahne almaya karar vermiştir. Okuldan atılan sanatçı ve arkadaşları askerlik görevlerini yerine getirmelerinin ardından bir süre çalışmalarına devam etmişlerdir. Daha sonra sanatçı Almanya’ya gitmesi ile grup dağılmıştır. Almanya’da iş hayatı ile birlikte müziğe de devam eden sanatçı bir orkestra kurmuştur. Sanatçı bu orkestra ile 1968 yılında Mühür Gözlüm adlı ilk 45’lik plağını doldurmuştur. Bu plak sanatçının hayatının değişmesine neden olmuştur. Erkut Taçkın – Mühür Gözlüm iyi bir başarı yakalamış ve sanatçının adını duyurmayı başarmıştır. Çalışmalarına yıllarca devam eden sanatçı birçok gazino ve kulüplerde çalışmalar yapmıştır. 1975 yılında çıkarmış olduğu Beyaz Ev adlı bir çalışma yayınlamış ve büyük bir yankı uyandırmıştır.
1978 yılında müziği bırakacağını açıklasa da sanatçı müzikten kopamamıştır. Uzun süre müziğe ara veren ve 1980 yılında almış olduğu oteli çalıştırmaya başlayan sanatçı sahne hayatına ara vermiştir. 1990lı yıllarda Durul Gence orkestrasına solist olarak katılan sanatçı 1990lı yıllarda tekrar müzik çalışmalarına başlamıştır. Sanatçı iki kez evlenip boşanmış ve ikinci evliliğinden olan oğlu bir trafik kazasında 21 yaşında hayatını kaybetmiştir.


Erkut Taçkın – Mühür Gözlüm mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir