Erkin Koray – Kızları da Alın Askere

Sanatçı Erkin Koray 24 Haziran 1941 yılında İstanbul iline bağlı Kadıköy ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesi Vecihe Koray piyano öğretmeni olması ile birlikte sanatçı küçük yaşlarda piyano eğitimi ile müzik hayatının ilk adımlarını atmıştır. Eğitim hayatını İstanbul Alman Lisesinde devam ettiği sıralar da kurmuş olduğu grup ile bir dönem yarı amatör yarı profesyonel sayılabilecek işler yapmıştır. Eğitiminin ardından askerlik görevini yerine getiren sanatçı daha sonra Almanya’ya giderek hayatına bir süre burada devam etmiştir.
1966 yılında Türkiye’ye geri dönen sanatçı albüm çalışmaları ile müzik ile ilgilenmeye devam etmiştir. Bu süreçte Erkin Koray Dörtlüsü adlı müzik grubu kuran sanatçı 1967 yılında Kızları da Alın Askere adlı 45lik çalışmasını piyasaya sunmuştur. Erkin Koray – Kızları da Alın Askere önemli bir başarı yakalamış ve geniş kitleler tarafından tanınmasında önemli rol oynamıştır. 1968 yılında Altın Mikrofon yarışmasına katılan sanatçı bu yarışma da 4. Olmasına karşılık burada seslendirmiş olduğu Meçhul ve Kır Çiçekleri adlı şarkılarına plak doldurması ile yaklaşık 800000 adet satış yaparak iyi bir ivme kazanmıştır. Bu çalışmalar ardından gelecek büyük başarıların sinyallerini vermektedir. Bu yılların sonlarında Anma Arkadaş, Hop Hop Gelsin, Sana Bir Şeyler Olmuş, Seni Her Gördüğümde gibi büyük beğeni toplamış şarkılar ile geniş dinleyici kitlesine ulaşmıştır.
Sanat dünyasına profesyonel olarak adım attığı ilk yer olarak ilk albümü ile 1966 yılında atan sanatçı günümüze kadar geçen süreçte sayısız eserler ile Türk müziğine önemli katkılarda bulunmuştur. Hayatı boyunca sayısız şekilde ülkenin birçok noktasında konserler veren sanatçı sanat hayatı boyunca birçok önemli müzik ödülleri ile de başarısını ispatlamıştır. Günümüz de hala şarkıları birçok insan tarafından dillerden düşmemektedir.


Erkin Koray – Kızları da Alın Askere mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir