Emel Sayın – Mavi Boncuk

Usta ses sanatçıları arasında yer alan Emel Sayın, Türk müziğinin en önemli isimlerinden bir tanesidir. Emel Sayın, 20 Kasım 1945 tarihinde Sivas Şarkışla’da dünyaya gözlerini açmıştır. Hem şarkıcı hem de oyuncu olarak hafızalara kazınan Sayın, yaptığı başarıları çalışmaları ile ülkemizde sevilen isimler arasında yer almaktadır. Müzikle uğraşına da çok erken yaşlarda başlamıştır. Daha henüz 13 yaşındayken Arif Sami Toker’den müzik dersleri almaya başlamıştır. Yıllar sonra ise Hürriyet haber Ajansı’nın açmış olduğu bir yarışmaya katılmış ve burada Münir Nurettin Selçuk’a ait bir parçayı seslendirerek ‘’Ses Kraliçesi’’ ödülüne layık görülmüştür. Başarılı bir eğitim hayatının ardından hem ses sanatçısı hem de oyuncu olarak ülkemizde önemli başarıların altına imza atmıştır.
Emel Sayın, oyunculuğunun yanında özellikle sesi ile meşhur olmuş bir isimdir. 1958 senesinde yapılan ‘’Mavi Boncuk’’ adlı Esat Özgül’ün yönettiği filmde oynamıştır. Emel Sayın mavi boncuk şarkısı da buradan gelmektedir. 1950’li yılların sonunda bu şarkı çok meşhur olmuştur. Yaptığı başarılı çalışmalarından sonra Emel Sayın, devlet sanatçısı unvanına da layık görülmüştür.
Mavi boncuk şarkısı çıktığı günden itibaren gönüllere taht kuran bir parça olmuştur. Şarkının sözleri aslen Ülkü Aker’e aittir. Müzik ise Azerbaycan kökenli Alekber Tağıyev ismine aittir. Şarkı aynı zamanda Ermenilerin de oldukça yakından bildiği bir parçadır. Ermeniler bu şarkıyı ‘’Garoon Garoon’’ olarak belirtmektedirler. Şarkının Azerbaycan Türkçesi ile yazılmış bir hali de mevcuttur. Bu çeviri Mikail Müşfik tarafından gerçekleştirilmiştir. Emel Sayın özellikle filmden sonra bu şarkısıyla patlamıştır. Bunun yanında koymuş olduğu pek çok şarkıları, film geçmişi sanat hayatında parlamasına da yardımcı olmuştur. Halen Emel Sayın’ın bu şarkısı dinlenmeye devam etmekte olan güzel bir parçadır.


Emel Sayın – Mavi Boncuk mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir