Ebu Bekir Eroğlu – Veda Etmişsin

25 Ocak 1950 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokul eğitimini Malatya’da tamamladıktan sonra lise eğitimini de başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlayan sanatçı yüksek öğrenimini yaparken, kamu kurumlarında müfettiş ve müşavir olarak görev almıştır. Şiir yazmaya çocuk yaşta başlayan sanatçı Yeni Adım isimli derginin 1965 yılı Aralık ayında yayınlanan sayısında ilk şiiri yayınlanmıştır. Daha sonra 1969 yılında Diriliş adlı dergide şiirleri yayınlanmaya başlaması ile sanatçı adını duyurmaya başlamıştır.
Daha sonra şiirlerinden bir kitap çıkarmak için çalışmalara başlayan sanatçı ilk kitabını 1974 yılında Kuşluk Saatleri adı altında çıkarmıştır. 1981 yılında Yönelişler dergisinin kurucuları arasında yer alan sanatçı, bu dergininin yönetim işlerini üstlenmiştir. 1984 yılında ikinci kitabı Kayıpların Şarkısı adı altında yayınlamıştır. 1985 yılında şiir dalında Türkiye Yazarlar birliği ödülüne layık görülmüştür. Zaman gazetesinde Açık Sayfalar bölümüne 1986 yılından itibaren denemeler yazan sanatçı, Yeni Devir ve Yeni şafak gazetelerinde de haftalık yazılar yayınlamıştır. Müziğe ilgi duymaya başlayan sanatçı şiirlerini bestelemeye başlamış ve 1991 yılında ilk albümü Veda Etmişsin adı altında müzik piyasasına sunmuştur. Müzik severlerin büyük ilgisi ile karşılanmıştır. İlk albümü olmasına rağmen Ebu Bekir Eroğlu – Veda Etmişsin satış rekorları kırmış büyük beğeni kazanmıştır.
Şiir ve şarkıları ile Türk sanatında etkisi büyük olan sanatçı Sevdalı gözbebeğim, Şiirler şarkılarım, Senin gibi penceremden, Senden sonrasıyım ben de, Unutamamışsın, Kalbimle tesadüf, Kayıp kuşu, Ne oldu böyle sana hayrola, Kalbimde gömmem bende ve Yeminliğime kabul et albümlerini çıkarmıştır. Çocuklar için de şarkılar yazan sanatçı bir dönem çocuk programında sunuculuk yapmıştır. Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından sanatçıya Fahri Doktora verilmiş olup sanatçı burada ders vermektedir.


Ebu Bekir Eroğlu – Veda Etmişsin mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir