Demet Sağıroğlu Arnavut Kaldırımı

1966 yılının 6 Aralık günü Erzurum da dünyaya gelen Demet Sağıroğlu, Öğretmen bir anne ve Mühendis bir babanın kızları olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi / Grafik bölümünde eğitim almaya başlayan Sağıroğlu aynı üniversite içinde açılan Şan bölümü sınavlarında birincilik alınca üniversitenin Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Şan Bölümüne burslu olarak geçti ve eğitim hayatına orada devam etmeye başladı. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı içinde aldığı eğitimi tamamlayarak 1988 yılı itibariyle mezun oldu.
Kayahan!ın vokalistliğini yapmaya başladığı müzik hayatında her şey çok hızlı ve yükselerek gelişmeye başlayan Sağıoğlu’nun hayatı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemelerine arkadaşı ile katıldığı ve yine arkadaşı ile hazırlandığı şarkıyı söylerken Kayahan tarafından fark etmesi ile hızla değişmeye başlamıştır. 1989 yılında Kayahan’ın Melankoli isimli şarkısına vokalistlik yaptığı sıralarda şarkının Euroision Şarkı Yarışmasın da ikinci olması ile müzik kariyeri hızlı biçimde yükselişe geçmiştir ve uzun yıllar Kayahan ile çalışmıştır.
1994 yılına gelindiği zaman Kayahan’ın albüm yapmak için erken olduğunu belirtmesi üzerine kendi imkanları ile müzik kariyerine devam kararı alan Sağıroğlu yine 1994 yılının Eylül ayına gelen tarihlerinde Uzay Heparı tarafından aranjörlüğünün yapıldığı, prodüktörlüğünü Şehrazat’ın üstlendiği ve çıkan albümün de adı olan Kınalı Bebek o yılların kulaklarına kazınacak ve yıllar geçse de dillerden düşmeyecek parçası olarak müzik tarihine geçti. Yine aynı albüm içinde yerini alan ve sözlerinin kendisine ait olduğu Demet Sağıroğlu Arnavut Kaldırımı olarak hafızalara kazınan bu eser ile artık Türkiye onu yıllar geçse de unutmadı. 2012 yılında en son albümünü çıkarmış olan Sağıroğlu müzik yaşamına devam etmektedir.


Demet Sağıroğlu Arnavut Kaldırımı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir