Dario Moreno – Jezabe

Gerçek adı David Arugete olan sanatçı 1921 yılında Aydın’ da dünyaya gelmiştir. Babasının vurularak öldürülmesi sonucu annesi ve 4 kardeşi ile birlikte İzmir’e yerleşmiş ve bir süre hayatına burada devam etmiştir. Annesi ikinci kez evlenirken sanatçı bir yetimhaneye yerleştirilmiştir. Bu dönemde yakın arkadaşı Alber Dinar ile zaman geçirdiği bilinmektedir. İzmir’de ünlü bir avukat yanında katiplik yaparken aynı zamanda Fransızca eğitimi alarak bu dili öğrendi. Müziğe de bu sıralar merak salan sanatçı eline geçirdiği gitar sayesinde ilk adımını atmıştır. Bu sıralar da sokak aralarında gitar çalmaya başlamıştır.
Türk çiftetellisine katmış olduğu ladino ezgisi ile farklı bir şekilde yorumlamıştır. Bu sayede İzmir ve çevresinde tanınmaya başlamıştır. Askerlik çağı geldiğinde görevi sırasında Akhisar Ordu evinin caz orkestrasında görev almıştır. Bunun dışında Konya ve Adana illerinde de gazinolarda sahne almıştır. İlk konserini Konak Vapur iskelesinin üzerinde bir gazinoda vermiştir. Buradan İstanbul’da kısa bir süre kalmasının ardından da Avrupa’ya açılmıştır. Burada ilk yıllarında başarısız olsa da ardından Dorio Moreno – Jezabe şarkısı ile büyük bir çıkış yakalamıştır. Böylelikle sanatçı adını Avrupa’da duyurmayı başarmıştır. Birkaç sene sonra Avrupa’nın en popüler şarkıcıları arasında yer almıştır.
Dönemin ünlü sanatçısı bildiği birçok dilin yanı sıra Fransızca, Türkçe, İtalyanca, İspanyolca dillerinde yaptığı eserler ile tanınmış ve büyük beğeni toplamıştır. Türkiye ve Avrupa ‘da birçok ödüle layık görülen sanatçı, katıldığı bir yarışmanın ödül töreninde Fransa bayrağı asılırken müdahale etmiş ve ben Türküm diyerek Türk bayrağı çıkarmıştır. Sanatçı 1 Aralık 1968 gününde, Paris’e gitme hazırlığı yaparken kaldığı otelde sabah saatlerinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Vasiyeti olarak İzmir’de gömülmek istese de ailesi tarafından İsrail’e götürülerek bura da defin edilmiştir.


Dario Moreno – Jezabe mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir