Cengiz Özkan – Kırmızı Buğday

Sanatçı 1967 yılında Sivas iline bağlı Divriği ilçesinde dünyaya gelmiştir. Eğitimine İstanbul’da başlayan sanatçı ilk ve ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra liseden de başarılı bir şekilde mezun olmuş ve 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi bölümüne başlamıştır. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan sanatçı 1991 yılında üniversiteden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halk Müziği Ana sanat bölümünden 1993 yılında mezun olarak tamamlamıştır.
Üniversite eğitimi sırasında İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti’nde saz sanatçısı olarak görev alan sanatçı, 1989 yılında TRT’nin açtığı sınava giren sanatçı başarılı olmuş ve TRT İstanbul Radyosu Akit saz sanatçısı olarak göreve başlamıştır. Uzun süre Türk müziği üzerine okul ve iş hayatını sürdüren sanatçı bu yıllarda albüm çıkarmak için çalışmalara da başlamıştır. Yazdığı eserleri halkın beğenisine sunmak isteyen sanatçı uzun çalışmalar sonucu 1997 yılında Kırmızı Buğday adlı albümünü piyasaya sürmüş ve büyük beğeni kazanmıştır. Cengiz Özkan – Kırmızı Buğday ülke genelinde güzel tepkiler almış, sanatçı adını herkese duyurmuştur. Hayatının rengi değişen sanatçı bir anda herkesin gözdesi olmuştur. TRT İstanbul Radyosunda kadrolu olarak görev almaya başlayan sanatçı, aynı yıl ilk resitalini Atatürk Kültür Merkezinde Muzaffer Sarıözen anısına vermiştir. Daha sonra sırası ile 1999 yılında Ah İstanbul, 2001 yılında Yare dokunma ve 2003 yılında Saklarım gözümde güzelliğin adlı albümlerini piyasaya sürmüştür. 2002 yılında ikinci resitalini hocası olan Nida Tüfekçi adına vermiştir.
Yurtiçi ve yurtdışında birçok festivallerde sahne alan sanatçı, TRT İstanbul Radyosunda ki görevine devam etmektedir. Ayrıca İstanbul’un birçok bölgesinde Halk eğitim merkezlerinde eğitim vermektedir. Sanatçı Cengiz Özkan evli ve bir kız çocuğu babasıdır.


Cengiz Özkan – Kırmızı Buğday mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir