Cengiz Kurtoğlu – Sen Sözden Anlamaz mısın?

Sanatçı 5 Mayıs 1959 yılında Artvin ilinin Arhavi ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. İlk ve ortaokul ve lise eğitimini doğduğu Arhavi ilçesinde tamamlayan sanatçı, yine Arhavi’de bulunan çay fabrikasında memur olarak çalışmıştır. Bu yıllarda müzik ile ilgilenmeye de başlayan sanatçı Ciha Dağı Efsanesi adlı orkestrayı kurarak amatör müzik çalışmaları yapmıştır. Daha sonra askerlik için Ankara’ya gelmiş ve vatani görevini yerine getirmiştir. Albüm çalışmaları için 1982 yılında İstanbul’a taşınan sanatçı ilk demo kaydını oluşturarak müzik şirketlerine sunmuş, hayatı bu noktadan sonra değişmiştir.
Dönemin ünlü plak şirketlerinden Şahin Özer ile çalışmalara başlayan sanatçı yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ardından Sen sözden anlamaz mısın adlı ilk albümünü satışa sunar. Cengiz Kurtoğlu – Sen sözden anlamaz mısın yüz binler satmış ve sanatçı milyonların sevgilisi konumuna gelmiştir. Ünlü sanatçı büyük bir çıkış yakalamıştır ve bu arkasından gelecek daha birçok albümün habercisidir. İkinci albümü Unutulan ismi ile 1986 yılında piyasaya süren sanatçı daha sonra Yıllarım, Bizim şarkımız, Dostlar tavernası, Hayatımı yaşıyorum, Aşkımız için, Gözlerin, Sensiz kutladım, Seven benim, Seviyorum, Unutulmayanlar, Gözü yaşlı yaşanmıyor gibi daha birçok albümü sırası ile sevenlerinin huzuruna sunmuştur. Çıkardığı albümler ile zirveden uzun süre inmemiş, büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştur. Müziğin yanı sıra oyunculuk ile de uğraşan sanatçı Hain Geceler, Sönen ocak, Şanssızım, Yıllarım, Aşığım Aşık ve Gelmeyin Üstüme adlı filmlerde rol almıştır.
1979 yılında evlenen sanatçının Aylin, Orçun Bora ve Aydın isminde 3 tane çocuğu vardır. Sima Müzik Yapım şirketini kuran sanatçı büyük oğlu Orçun Bora ile birlikte burada çalışmaktadır. Koyu Galatasaray taraftarıdır ve Galatasaray adına 1988 yılında Şampiyonluk Gecemiz isminde bir albüm yayınlamıştır.


Cengiz Kurtoğlu – Sen Sözden Anlamaz mısın? mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir