Cemile Cevher Çiçek Karadeniz Türküleri

1926 yılında Trabzon Maçka da dünyaya gelen Cemile Cevher Çiçek hakkında verilecek en önemli bilgi derlemeci, ses sanatçısı ve nota yazıcı bir usta olduğu bilgisidir. 1946 yılında İstanbul da yaşamaya başlayan Cemile Cevher Çiçek 1950 yılı itibari ile hasan Sözeri’nin yönetiminde ki Karadeniz’ den Sesler Topluluğunda İstanbul Radyosunda görev alan Çiçek uzun yıllar süren değerli çalışmalarının ardından İstanbul radyosuna çok büyük katkılar vermiş olarak 1979 yılı itibari ile emekli oldu.
Cemile Cevher Çiçek özellikle ve özellikle Karadeniz türkülerini seslendirmek yönünde ve yine Karadeniz yöresine has Horon Havaları seslendiren sanatçı olarak tanındı ve bu şekilde de hatırlanmaktadır. Yapmış olduğu radyo yayınlarında, yurt içinde ve yurt dışında verdiği tüm konserlerinde, çıkardığı kaset ve plaklarda türkü söylemeyi seçti ve kendisini herkes türküleri ile tanıdı. Karadeniz türküleriyle ünlenen bu sanatçımız kendine has özellikleriyle de ön plana çıkan türkücülerimiz arasındaki yerini almış durumdadır. Böylece sizlerin de söylediği gibi içinizi ısıtacak türküler ile sizlere eşlik etmektedir.
Cemile Cevher Çiçek yaşamı boyunca derleme, notalama alanlarında Türk sanatına özel katkıları olmuş bir sanatçı olarak hatırlanmaktadır. Derleyici ve Notalayıcı kimliği ile Türk halkına sayısız türküler kazandırmış olan Çiçek aynı zamanda bu türküleri bizzat kendisi seslendirdi. Tüm bu başarıların yanı sıra Çiçek almış olduğu tüm bu eğitimler ile sanat üretmenin yanında çeşitli eğitim kurumlarında eğitimcilik görevleri alarak, edinmiş olduğu tecrübe ve bilgi birikimini aktaran başarılı bir eğiticilik hayatı da oldu. Kendisi gibi Türk Halk Müziği sanatçısı olan Ali Ekber Çiçek ile evlenen Cemile Cevher Çiçek Karadeniz Türküleri dendiği an akla gelen isim 2010 yılında Şili’de ki evinde hayata gözlerini yummuştur.


Cemile Cevher Çiçek Karadeniz Türküleri mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir