Cemil Demirsipahi Cano

Cemil Demirsipahi 4 Ekim 1933 tarihinde İstanbul, Beşiktaş’ta dünyaya gelmiştir. Annesi Akıncılar sülalesinden Hamide Hanım, babası ise Sipahizadelerden Mustafa Bey’dir. Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu önemli bir Türk Halk Müziği uzmanıdır. Aynı zamanda iyi bir besteci, müzikolog, saz sanatçısı, şef, araştırmacı ve şairdir. Tanınmış bir eğitimci olan Şevket Süreyya’nın kızı Bilge ile evlenmiş olup Efe ve Eser isimlerinde iki çocuğu vardır.
Demirsipahi 1960 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra Ankara Barosu’nda avukatlık görevini icra etmiştir. 1973 senesinden itibaren Hacettepe Üniversitesi’nde Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1975’de ise öğretim görevliliğine atandı. Burada müzikoloji koordinatörlüğü ve müzikle ilgili çeşitli müzik çalışmaları başkanlıklarında bulundu. 1987 yılında YÖK’ün onayı ile öğretim üyeliğine terfi ettirildi. Ayrıca TRT’de çeşitli görevlerde bulundu. 2002 yılında emekli oldu. Geleneksel ve Batı Müziği çeşitlerinde 200’den fazla bestesi mevcuttur. Sanatçıya ait bu 200 besteden 17 tanesi Altın Plak Ödülü almaya layık görülmüştür.
Demirsipahi küçük yaşlardan itibaren keman, piyano, nota, tambur, ud, divan ve meydan sazı, kanun, yaylı tambur, makam, fasıl, mandolin ve pompalı ağız mızıkası dersleri almıştır. 1954 senesinden itibaren uluslararası kapsamda birçok ülkede radyo ve televizyon programları düzenlemiştir. Sanatçının yayınlamış olduğu Türk Halk oyunları isimli yapıtı, Türk halk dansları alanında yayınlanmış olan en önemli kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Sanatçının bundan farklı olarak bağlama metodu ve diğer konularla ilgili müzik kitapları da bulunmaktadır. Sanatçı müzik dışında aynı zamanda tiyatro ile de ilgilenmiştir. Kendisinin kurguladığı 17 adet eser ve yazdığı 10 adet karma fasıl bulunmaktadır. Cemil Demirsipahi Cano, Yarey, Ana Beni Eversene, Züğürt, Oy Gizli Sır gibi besteleriyle Türkiye’ye önemli eserler kazandırmış bir sanatçıdır.
Sanatçı Cemil Demirsipahi 12 Ocak 2013 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.


Cemil Demirsipahi Cano mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir