Cem Karaca Emrah

Cem Karaca, Türk rock müziğinin eşsiz ve önde sanatçıları arasında gelen büyük bir üstattır. Uzun ismi ise Muhtar Cem Karaca olarak bilinmektedir. Cem Karaca 5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk rock müziği sanatçısı, bestecisi, tiyatrocu, sinema oyuncusu gibi pek çok farklı kimliği bulunmaktadır. Tarzları incelendiğinde Anadolu rock, prefresif rock, psychedelic rock, senfonik rock, alternatif rock, protest müzik gibi tarzlara hakim olduğu görülmektedir. Etkin yıllarının başlangıcı ise 1961 senesinde başlamıştır ve 2004 senesine kadar çalışmalarına devam etmiştir. Ölümü ise 2004 senesine dayanmaktadır. Kalp krizi geçirmesi ile birlikte Cem Karaca 8 Şubat 2004 tarihinde İstanbul’da hayata veda etmiştir.
Cem Karaca’nın babası Azerbaycan asıllı ve annesi de Ermeni asıllıdır. Sanatla iç içe büyümüştür ve gençliği de sanatla geçmiştir. 1962 senesinde Beyoğlu Spor Kulübü’nde yer alan arkadaşlarının da verdiği destek ile şarkı söylemeye başlamıştır. Daha sonrasında 1963 senesinde Dinamikler adlı grubun üyesi olmuştur. 1963 senesinde bu gruba giriş yapmıştır. Asıl patladığı zamanlar ise 1967 senesine dayanmaktadır. Cem Karaca Emrah adlı eserini çıkartmış ve bestesi, sözleri müziği de kendine ait olmuştur. Bu eserini çıkartmasının ardından 1967 senesinde Altın Mikrofon Yarışması’nda birinciliği Cem Karaca ve Apaşlar kazanmıştır. Cem Karaca Emrah adlı eserinin ardından zaten 100’ün üzerinde de plaket ve ödüllere layık görülmüştür.
Örneğin Cem Karaca’nın en ünlü eserlerinden bir tanesi olan Namus Belası adlı parça, 1974 senesinde Demokrat İzmir ve Hey Dergisi tarafından Yılın Bestesi ödülüne layık görülmüştür. Pek çok ünlü Türk müzisyen ile birlikte başarılı imzalar atan, Moğollar, Apaşlar, Dervişan gibi önemli müzik gruplarında bulunan Cem Karaca, sevenlerinin gönlünde kısa süre içerisinde taht kurmayı başarmış bir sanatçıdır.


Cem Karaca Emrah mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir