Bülent Ortaçgil – Benimle Oynar mısın?

1 Mart 1950 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası askeri tıp doktoru olan Zafer Ortaçgil ve annesi ev hanımı Nesrin Ortaçgil’dir. Okul hayatı doğduğu şehir Ankara’da başlasa da babasının mesleğinden dolayı İstanbul’a taşınmışlardır. Eğitimine burada devam eden sanatçı Sultanahmet İlkokulunda eğitimine devam etmiştir. Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesinde alan sanatçı üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden mezun olarak tamamlamıştır. Lise yıllarında müziğe başlayan sanatçı sınıf arkadaşı Mazhar Alanson ile birlikte gitar çalmaya başlamıştır. Yine bu yıllarda birçok grup ile çalışmalar yapan sanatçı Bunalım adlı grubu ile ilk 45liğini doldurmuştur. Üniversite yıllarında Anlamsız adlı ilk 45liğini grup dışında dolduran sanatçı çok satmasa da adını duyurmayı başarmıştır.
Çalışmalarına aralıksız devam eden sanatçı 1974 yılında Benimle Oynar mısın adlı ilk albümünü piyasaya sürmüştür. Albümde Onno Tunç ve Ergun Pekakcan gibi isimlerin yardımını alan sanatçı büyük bir çıkış yakalamıştır. Bülen Ortaçgil – Benimle oynar mısın, günümüzde hala severek dinlenilen şarkılar arasında yer almaktadır. İkinci albüm çalışmalarında farklı bir yol deneyen sanatçı masallara müzik yazarak 3 Masal adlı albümü piyasaya sürmüş ama başarılı olamamıştır. Müziğe ara verme kararı alan sanatçı on yıl kadar müzikle ilgilenmemiştir. Yaklaşık bir yıl Norveç’te yaşayan sanatçı, müziğe 2. Perde adlı albümü ile geri dönmüştür. Daha sonra Oyuna devam, Bu şarkılar adam olmaz, Light, Gece yalanları, Sen, Senfonik Ortaçgil adlı albümlerini piyasaya sürmüştür.
Sanatçı, eşi Çiğdem Hanım ile uzun zamandır Marmaris’e bağlı Bozburun’da hayatını sürdürürken müzik çalışmalarına devam etmektedir. Yüzlerce konserde sahne alan sanatçının bestelediği şarkıları birçok sanatçı günümüzde tekrar seslendirmiştir. Şüphesiz müzik alanında yaptığı çalışmalarıyla Türk sanatına katkısı küçümsenmeyecek kadar fazladır.


Bülent Ortaçgil – Benimle Oynar mısın? mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir