Bora Ayanoğlu – Fabrika Kızı

Tam adı İbrahim Bora Ayanoğlu olan sanatçı 1 Ocak 1946 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Sinema ve tiyatro yönetmeni olan Sami Ayanoğlu ve annesi tiyatro oyuncusu ve ilk tiyatro sahibesi olan Savesta Ayanoğlu’dur. Sanatçı ilk ve ortaokul eğitimini Galatasaray Lisesinde tamamlamıştır. Sanatın içinde büyüyen sanatçı daha sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosunda stajyer oyuncu olarak yer almıştır. Birçok oyunda rol alan sanatçı aynı zamanda oyun müziklerini de yazmıştır. Bir süre sonra şarkılarını seslendirmeye başlayan sanatçı kendi yazdığı besteleri yorumlamaya başlamıştır.
Kendi hazırladığı Çiçekli Saksı Sokağı isimli müzikali sunan sanatçı 80 tane film müziğini de yapmıştır. Oyunculuk yolu açılan sanatçı birçok dizi ve sinema filminde rol almıştır. Yaklaşık 10 kadar 45lik dolduran sanatçı kariyerine albüm çıkararak devam etmiştir. Seni sensiz, Beyaz güvercin, Herşey bahane, Aklım sende gibi birçok albümü piyasaya sürmüştür. Albümünde yer alan Fabrika kızı adlı şarkısı ile ismini ülke genelinde duyurmuştur. Bora Ayanoğlu – Fabrika kızı herkesin beğenisini kazanmış, en çok dinlenen şarkılar arasına girmiştir. Bunun dışında Yunus, Güller ve dudaklar, Kırık aynalar, O yaz, Gurur duyarım, Aklım sende, Canım seni istiyor gibi birçok albümü ile gündemde kalan sanatçı 1993 yılında Altın Güvercin yarışmasında 4 dalda birincilik ödülünü almıştır. Sanatçı Türkiye Musiki Eserleri Meslek Birliği üyesidir.
Sanatçı, manken dönemin mankenlerinden Füsun Ayanoğlu ile yollarını birleştirerek 1972 yılında evlenmişlerdir. Yaklaşık 8 yıl süren evliliklerini 25 Kasım 1980 gününde sonlandıran sanatçı çift boşanmışlardır. Evliliklerinden bir yıl sonra Sami Bolkan ismini verdikleri bir tane oğlu dünyaya gelmiştir. Müzik çalışmalarına devam eden sanatçı İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oyun yazarı olarak görevine devam etmektedir.


Bora Ayanoğlu – Fabrika Kızı mp3 indirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir